В Україні 16 видавців підозрюють у недотриманні мовного законодавства. Їх перевірить омбудсмен

16 видавництв підозрюють у порушенні мовного законодавства
Фото: depositphotos.com
За даними Книжкової палати, 16 українських видавництв у 2022 році видали українською мовою менше ніж половину своїх творів. Тепер видавництва перевірить мовний омбудсмен, ідеться на сайті уповноваженого із захисту державної мови.

"Це може свідчити про порушення вимог ч. 1 ст. 26 закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", – ідеться у повідомленні мовного омбудсмена.

Відповідно до ст. 26 закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", яка набула чинності 16 липня 2021 року:

  • видавець, занесений до Держреєстру видавців, виробників і розповсюджувачів видавничої продукції, зобов'язаний видавати держмовою щонайменше 50% усіх виданих ним протягом відповідного календарного року найменувань книжкових видань. Ця вимога не поширюється на продукцію, видану кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів чи національних меншин України коштом державного та/або місцевих бюджетів;
  • частка книжкових видань держмовою у загальній кількості назв книжкових видань, які є у продажу в кожному магазині або іншому закладі, що здійснює книгорозповсюдження, має становити щонайменше 50%.

Контекст:

У липні 2019 року в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Згідно із законом, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів. Норми закону набували чинності поетапно.

Конституційний Суд України 14 липня 2021 року у своєму рішенні зазначив, що будь-які посягання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний устрій держави, загрожують національній безпеці та існуванню державності України.

78% українців почали більше спілкуватися українською мовою після повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року, свідчать результати соцопитування.