В Україні 22 тис. пацієнтів із хронічними психічними захворюваннями – МОЗ
Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов заявив про недофінансування деяких психіатричних лікарень до 70%.
В Україні тисячі хворих із психічними захворюваннями, яких "нікуди виписувати". Про це 31 серпня в ефірі телеканала "Україна 24" заявив міністр охорони здоров'я країни Максим Степанов.
"Є 22 тисячі хворих на хронічні психічні захворювання... Ці люди часто просто втратили будь-які соціальні зв'язки. Вони нездатні себе обслуговувати, нездатні жити у звичайному світі, і їх нема куди виписувати", – сказав він.
За словами міністра, установам, які займаються такими пацієнтами, не вистачає коштів.
"Недофінансування спеціалізованих психіатричних лікарень у порівнянні з минулим роком було надкритичним. У деяких – дефіцит мінус 70%", – зазначив Степанов.
Він прогнозує, що у 2021 році психіатричні лікарні і протитуберкульозні служби фінансуватимуть за окремою програмою, "тому що є відповідна специфічність".
Медреформа в Україні почалася у квітні 2018 року. На першому етапі українці вибирали сімейного лікаря і підписували з ним декларацію. Другий етап реформи мав стартувати 1 липня 2019 року, але в підсумку його запуск перенесли на 1 квітня 2020 року.
Із 1 квітня в Україні почали надавати 27 пакетів безкоштовних медичних послуг, а лікарні перейшли на іншу систему фінансування – тепер гроші їм виділяє Національна служба здоров'я України (НСЗУ), із якою медичні установи підписують контракти. Головний принцип реформи – гроші лікарням розподіляють залежно від кількості послуг, що надають. Отже, більше фінансування мають отримувати ті медустанови, в які звертається більше пацієнтів, а лікарні з меншою кількістю пацієнтів опинилися під загрозою закриття.
Із приходом на посаду міністра охорони здоров'я в березні 2020 року Степанов неодноразово критикував другий етап медичної реформи і зазначав, що його впровадження призведе до скорочення штату лікарень. Із критикою медичної реформи виступав і президент Володимир Зеленський. За даними глави держави, через новий механізм фінансування може бути звільнено приблизно 50 тис. медиків і закрито 332 лікарні.
5 травня Степанов анонсував перегляд другого етапу реформи. Чиновник заявив, що її не адаптовано до українських реалій, і пообіцяв, що міністерство розробить "справедливі тарифи", за якими будуть фінансувати галузь.