В Україні можуть заборонити продаж ліків дітям. Рада зробила перший крок
У пояснювальній записці до законопроєкту пояснюють, що зараз в Україні є проблема з неконтрольованим продажем ліків. Депутати зазначають, що препарати, які мають продавати виключно за наявності рецепта, можна придбати і без нього.
"Такі явища є яскравим прикладом ситуації, коли законодавча норма є, проте не виконується. Особливо це є критичним у випадку, коли лікарські засоби купує неповнолітня особа, оскільки в дитячому віці ще немає повного усвідомлення наявних ризиків від неправильного вживання того чи іншого лікарського засобу", – зауважують автори документа.
Законопроєкт пропонує внести зміни до ст. 21 закону "Про лікарські засоби" та заборонити аптекам продавати ліки громадянам, які не досягли 14 років.
У разі сумнівів щодо віку покупця ліки можуть продавати, якщо буде показано документ, який посвідчує вік.
Контекст:
Підставою до ухвалення законопроєкту став інцидент із двома ученицями міста Боярка Київської області. 16 лютого дві дівчинки 13 і 14 років випили по 40 таблеток "Дротаверину" (аналог "Но-шпи"). У підсумку одна дитина загинула, інша потрапила до лікарні.
У поліції стверджували, що до такого вчинку дітей підштовхнув челендж у TikTok. Однак фактчекери організації "По той бік новин" жодних підтверджень такої теорії не знайшли.
17 лютого начальниця департаменту захисту інтересів дітей та протидії насильству Офісу генерального прокурора Юлія Усенко заявляла, що "дівчатка не були схильні до самогубства, проблем у сім'ї та з однолітками не мали".
Пізніше мер Боярки Олександр Зарубін писав, що у дітей усе ж були суїцидальні нахили і складні стосунки з батьками. У померлої дівчинки були порізи на руках, а друга намагалася нашкодити собі після потрапляння в лікарню. Він також спростував існування челенджу в TikTok.
У зв'язку зі смертю учениці ліцею усунули його директорку Світлану Сушко – без збереження зарплати. Згодом їй оголосили догану.