В Україні офіційно з'явилася професія трансплант-координатора – МОЗ
Трансплант-координатори забезпечуватимуть зв'язок між усіма учасниками процесу трансплантації в Україні, повідомили в МОЗ.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України офіційно затвердило професію "трансплант-координатора" в державному класифікаторі професій. Про це 18 лютого повідомила прес-служба МОЗ України.
"Трансплант-координатори будуть забезпечувати зв'язок між усіма учасниками процесу трансплантації, зокрема – перевіряти та одержувати згоду на донорство, своєчасно і систематично оновлювати інформацію в Єдиній державній системі трансплантації, організовувати оперативне і безпечне транспортування органів. У їхній роботі буде важлива психологічна складова, адже саме вони будуть комунікувати між донорами та їхніми сім'ями і реципієнтами, які чекають трансплантації", – повідомили в МОЗ.
Згідно із законодавством, у трансплант-координатора має бути вища освіта, не нижча за другий (магістерський) рівень у сфері охорони здоров'я, соціальної роботи або соціальних наук.
Заступник міністра охорони здоров'я України Роман Ілик сказав, що розробляють Єдину державну систему трансплантації.
У МОЗ повідомили, що на початку лютого 2019 року на базі Запорізької медичної академії післядипломної освіти почали навчати медиків, які хочуть стати трансплант-координаторами.
"В основі курсу – найкращі установки і практики з трансплантації ЄС, юридичні аспекти трансплантації в Україні, основні методи організації повного циклу трансплантації. Навчання повністю безкоштовне, більше ніж 70% курсу – практика. Наступний курс стартує вже 5 березня", – ідеться в повідомленні.
Закон, що дозволяє трансплантацію органів, Верховна Рада ухвалила 17 травня 2018 року. 1 січня 2019 року він набув чинності.
Згідно із законом, кожен повнолітній громадянин України може погодитися на посмертне донорство або відмовитися від нього. Інформацію про це можуть занести в паспорт або посвідчення водія, також відомості про згоду на посмертне донорство в обов'язковому порядку буде внесено в Єдину державну інформаційну систему трансплантації.
27 грудня 2018 року Кабмін України затвердив порядок надання згоди на донорство. Він визначає низку письмових форм для волевиявлення громадян щодо можливого донорства, які будуть вносити в Єдину державну інформаційну систему трансплантації. "Кількість заяв, які може подати фізична особа, є необмеженою. Окрім того, після подання нової форми заяви дія попередньої автоматично анулюється. Отже, рішення, бути чи не бути донором, людина може змінювати протягом усього життя", – повідомили в Міністерстві охорони здоров'я України.