В Україні створили реконструкцію голосу Тараса Шевченка
"Нам удалося створити творчу реконструкцію голосу славнозвісного Кобзаря – Тараса Григоровича Шевченка! Цей проєкт наша команда присвячує всім українцям на честь 30-річчя незалежності нашої країни", – зазначили в пості.
Перший фонограф для запису і відтворення звуку винайшли 1877 року, за 16 років після смерті Шевченка, тому записів його голосу не існує. В агентстві наголосили, що завдяки новітнім технологіям змогли наблизитися до його відтворення.
Для проєкту використали антропометричні дані поета за посмертною маскою. Група фахівців зібрала в архівах інформацію про Шевченка щодо зовнішності, голосу, манери поведінки.
"Це було дуже цікаво, тому що дозволяло побачити живого Шевченка", – сказав завідувач сектору експозиційної роботи Національного музею Тараса Шевченка Олег Магдич.
В агентстві створили 3D-модель голови поета і знайшли 108 осіб, які відповідали її параметрам. За допомогою спеціальних алгоритмів дослідники обчислили рівень схожості кожного кандидата з Шевченком. Із них вибрали 26 найбільш схожих на поета.
"На основі досліджень, які встановили чітку кореляцію між тілом, рисами обличчя і голосом, нейромережа вибрала трьох найбільш репрезентативних", – уточнили автори проєкту.
Проєкт тривав приблизно рік, до нього було залучено понад 150 осіб – програмістів, дизайнерів, істориків, шевченкознавців.
Контекст:
Тарас Шевченко народився 25 лютого (9 березня) 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту Київської губернії (нині Черкаська область). Помер 26 лютого (10 березня) 1861 року у Санкт-Петербурзі. Він український поет, художник і філософ. Перша збірка поезії Шевченка "Кобзар" вийшла 1840 року.