"Усі блага, крім свободи". У Мін'юсті України розповіли про плани впровадження модельних в'язниць
В Україні можуть з'явитися модельні в'язниці, які передбачають інший підхід до засуджених. Про це заступниця міністра юстиції Олена Висоцька повідомила "Фактам" в інтерв'ю, опублікованому 30 січня.
"Необхідність щось змінювати в системі назріла не просто давно, а дуже давно. Просто потрібно нарешті з чогось починати. Ми зараз поки займаємося аналізом: скільки наша ідея з модельними в'язницями коштуватиме? Скільки в неї потрібно вкласти грошей? Окрім того, ми маємо зрозуміти: чи буде зниження рівня рецидиву в ув'язнених, які відбували покарання трохи в інших умовах, ніж це відбувається зараз", – сказала вона.
За словами заступниці міністра, основна ідея модельної в'язниці – "до ув'язненого персонал місць позбавлення волі має ставитися по-іншому, м'якше".
"У персоналу є свої обов'язки. Якщо у них буде час і бажання, якщо буде можливість, вони за власним бажанням можуть і пограти у футбол з ув'язненими. Чому ні? Можна з ув'язненими разом на одній кухні готувати їжу і навіть відвідувати будь-який віртуальний музей", – пояснила Висоцька.
Вона зазначила, що можуть зробити так, "щоб у модельній в'язниці людина проходила весь життєвий цикл такий, який би їй довелося проходити на свободі".
"Ув'язнені мають уміти планувати самі свої доходи і витрати. Заробив – отримай усі гроші на руки і розпоряджайся ними. Щось заощадив – відклади на майбутнє. Модельна установа має відрізнятися від нашого з вами життя тільки тим, що в'язні вимушено обмежені в просторі. Усі інші блага, які є у нас з вами, мають бути й у засуджених. Окрім свободи. Позбавлення волі – це вже само собою покарання. І все. Крапка. Рано чи пізно строк позбавлення волі закінчується. І вчорашнім ув'язненим доведеться жити далі поруч із нами", – розповіла Висоцька.
Станом на 1 листопада 2020 року в установах системи виконання покарань України перебувало 50 375 осіб.