Із наступного тижня в Україні прогнозують повільне згасання захворюваності на COVID-19
Із наступного тижня в Україні прогнозують зниження захворюваності на COVID-19, зокрема цьому сприятиме дія "карантину зимових канікул". Про це йдеться в аналітичній записці робочої групи з математичного моделювання проблем, пов'язаних з епідемією коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні. Її текст опубліковано на сайті НАН України.
Збільшення кількості підтверджених випадків інфікування коронавірусом, кількості летальних випадків від COVID-19 і одужань в Україні в період із 12-го до 18 січня 2021 року вчені пояснили доопрацюванням матеріалів, що надійшли у святковий період.
"Протягом наступного тижня можна очікувати повернення надходження даних до "нормального" режиму і повернення до тенденції повільного затухання, чому також буде сприяти початок дії нових карантинних обмежень, що були впроваджені після 8 січня", – зазначили в академії.
Аналіз кількості позитивних тестів свідчить, що сталося радше уповільнення загасання, ніж збільшення кількості нових випадків, додали в НАН України.
За даними вчених, кількість смертельних випадків від COVID-19 демонструє стійку динаміку і залишається в межах 1,5–2%, тоді як кількість нових госпіталізацій і активних госпіталізованих повільно знижується.
Станом на 19 січня середній рівень захворюваності на коронавірусну інфекцію в Україні становив 220,7 на 100 тис. населення протягом останніх 14 днів, повідомили в Міністерстві охорони здоров'я. У двох регіонах, Запорізькій та Миколаївській областях, цей показник був у півтора раза більшим.
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. В Україні від початку епідемії підтвердили 1 167 655 випадків COVID-19, 21 046 осіб померли, 886 248 – одужали. Упродовж останньої доби померло 177 пацієнтів із COVID-19.
Із 8-го до 24 січня через спалах коронавірусу SARS-CoV-2 в Україні діє "карантин зимових канікул". У цей період заборонено роботу закладів громадського харчування, торговельних центрів, спортзалів, непродовольчих ринків, закладів освіти (окрім дитсадків).