Від початку війни чоловікам призовного віку видали через систему "Шлях" понад 1,27 млн дозволів на виїзд з України – Opendatabot
Про це 10 березня повідомив сервіс відкритих даних Opendatabot.
Більшість виїздів чоловіків за кордон були у бізнес-справах – приблизно 1,1 млн дозволів, для здійснення гуманітарних місій – 170 тис. дозволів.
Зазначають, що понад третину дозволів для бізнесу (приблизно 400 тис.) було видано з листопада минулого року до лютого 2023 року включно.
Водночас кількість виїздів із метою гуманітарних місій протягом останніх трьох із половиною місяців не змінилася – 70 тис. дозволів.
Opendatabot вказує, що система видавання дозволів на виїзд за кордон "недосить прозора". Зокрема, немає інформації про кількість громадян, які порушили строк перебування за межами України і досі не повернулися.
Водночас виїзд окремих категорій осіб, наприклад, спортсменів і діячів культури, регламентують спеціальні правила, що призводило до скандалів.
Щоб виїхати за кордон за системою "Шлях", потрібно подати відповідну заявку до Мінінфраструктури або обласних військових адміністрацій, підкреслює Opendatabot.
Чоловіки можуть виїхати за кордон строком до 30 днів із гуманітарною місією або для потреб ЗСУ. Окрім того, їм дозволено виїжджати у бізнес-справах на строк до 45 днів.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну вранці 24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 7 лютого – до 20 травня 2023 року.
Воєнний стан передбачає, зокрема, заборону на виїзд за кордон чоловіків віком 18–60 років, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, окрім особливих винятків. 16 серпня президент у відповідь на петицію із закликом зняти заборону на виїзд чоловіків заявив, що це відбудеться лише після закінчення дії воєнного стану. Відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карають позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
Правоохоронці неодноразово ліквідували канали виїзду ухилянтів за кордон, зокрема тих, які оформляли фальшиві документи і вносили неправдиві відомості до системи "Шлях".