Заборона українцям на відвідування школи без профілактичних щеплень не порушує їхніх прав – офіс омбудсмена

Офіс омбудсмена послався на рішення ЄСПЛ
Фото: Офіс Омбудсмана України / Facebook
До уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової звертаються батьки школярів, які не хочуть обов'язкової вакцинації дітей. Про це 9 квітня поінформував у Facebook офіс омбудсмена.

"Уповноважений дотримується позиції, що заборона відвідувати заклади освіти дітям, у яких відсутні профілактичні щеплення згідно з календарем щеплень, не порушує їхнє право на освіту, оскільки чинним законодавством передбачені різні форми здобуття освіти, окремі з яких можна реалізувати без відвідування закладу освіти", – ідеться в повідомленні.

В офісі омбудсмена підкреслили, що обов'язкова вакцинація "створює колективний імунітет та захищає не лише щеплених дітей, але й тих, які не можуть бути вакцинованими через медичні протипоказання".

Представництво уповноваженого Верховної Ради з прав людини зазначає, що Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) 8 квітня поставив крапку в такому питанні, оприлюднивши заяву, що "обов'язкова вакцинація, на яку скаржилися заявники, має розумне співвідношення пропорційності до легітимної мети держави-відповідача, яка відповідає цілям охорони здоров'я та захисту прав інших осіб".

"Нагадуємо, що відповідно до ст. 17 закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справ національні суди застосовують практику ЄСПЛ як джерело права", – пояснили в офісі українського омбудсмена.

Контекст:

У серпні 2019 року на той момент в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун нагадувала, що перш ніж віддавати дітей у школу або дитсадок, їм потрібно обов'язково зробити щеплення проти 10 інфекційних хвороб: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту і хіб-інфекції. "Державні навчальні заклади можуть забороняти відвідування занять тим дітям, які не отримали необхідні щеплення за календарем", – писала Супрун у соцмережах.