Західні країни вважають Україну демократичнішою за Росію, але майже такою ж корумпованою – опитування

Половина опитаних західних громадян вважають, що Україна поділяє їхні цінності
Фото: depositphotos.com
Україну на Заході сприймають як фундаментально демократичну державу, Росію – як фундаментально недемократичну. Такого висновку дійшли експерти компанії Schoen Cooperman Research, опитавши громадян США, Канади, Великобританії, Німеччини, Франції та Польщі. Результати опитування 26 січня опублікувало видання ZN.UA.

Респондентам запропонували оцінити рівень демократії в Україні та Росії за шкалою від одного до 10, де один – мінімальний рівень, 10 – максимальний. Більшість респондентів у всіх шести країнах оцінила Україну від п'яти до 10. Найменше значення – 58% – Україна дістала у США, найбільше – 69% – у Канаді.

Франція, Німеччина та Польща більше вважають Росію недемократичною, ніж США, Канада та Великобританія. Найменш демократичний вигляд Росія має в очах французів: 63% із них дали РФ від одного до чотирьох балів. Для порівняння: в Америці в такому діапазоні Росію рейтингував лише 41% респондентів.

Набагато вище, ніж у випадку Росії, жителі всіх шести держав оцінили і прихильність України до західних цінностей: майже в усіх країнах цей показник перевищує 50%. Найбільш упевнені в тому, що Україна поділяє цінності ЄС у Польщі – 61%. У Великобританії цей показник становить 57%, Канаді – 56%, США – 54%, Німеччині – 48%, Франції – 47%.

Інфографіка: zn.ua

Щодо проблеми корупції, то Україну та Росію західні країни оцінили приблизно однаково. Орієнтовно дві третини респондентів у всіх шести країнах, де проводили дослідження, рейтингували Росію в діапазоні 7–10 (за шкалою, де 10 – максимальний рівень корупції, один – мінімальний): від 63% у Великобританії та Німеччині до 70% у США.

Більшість тих, хто брали участь в опитуванні, помістила в цей діапазон (від семи до 10) і Україну: тільки в Канаді таких респондентів виявилося лише 35%, а в інших країнах – понад 40%, із максимальним показником (48%) у поляків.

Опитування провела американська компанія Schoen Cooperman Research у грудні 2021-го – січні 2022 року на замовлення Ялтинської європейської стратегії та Фонду Віктора Пінчука. Дослідження проводили в шести державах – США, Канаді, Великобританії, Німеччині, Франції та Польщі.

Опитування в кожній країні проводили методом особистого інтерв'ю у двох групах – "звичайне населення" (репрезентативна вибірка дорослого населення чисельністю 600 осіб) та "професіонали" (по 185 осіб у кожній країні). До "професіоналів" віднесли представників сфери технологій, бізнесу, послуг/консалтингу, фінансів, охорони здоров'я, юриспруденції, медіа/розваг, які мають вищу освіту та перебувають у власній країні у верхній чверті або третині за величиною свого річного доходу.