Західні країни вважають Україну демократичнішою за Росію, але майже такою ж корумпованою – опитування
Респондентам запропонували оцінити рівень демократії в Україні та Росії за шкалою від одного до 10, де один – мінімальний рівень, 10 – максимальний. Більшість респондентів у всіх шести країнах оцінила Україну від п'яти до 10. Найменше значення – 58% – Україна дістала у США, найбільше – 69% – у Канаді.
Франція, Німеччина та Польща більше вважають Росію недемократичною, ніж США, Канада та Великобританія. Найменш демократичний вигляд Росія має в очах французів: 63% із них дали РФ від одного до чотирьох балів. Для порівняння: в Америці в такому діапазоні Росію рейтингував лише 41% респондентів.
Набагато вище, ніж у випадку Росії, жителі всіх шести держав оцінили і прихильність України до західних цінностей: майже в усіх країнах цей показник перевищує 50%. Найбільш упевнені в тому, що Україна поділяє цінності ЄС у Польщі – 61%. У Великобританії цей показник становить 57%, Канаді – 56%, США – 54%, Німеччині – 48%, Франції – 47%.
Щодо проблеми корупції, то Україну та Росію західні країни оцінили приблизно однаково. Орієнтовно дві третини респондентів у всіх шести країнах, де проводили дослідження, рейтингували Росію в діапазоні 7–10 (за шкалою, де 10 – максимальний рівень корупції, один – мінімальний): від 63% у Великобританії та Німеччині до 70% у США.
Більшість тих, хто брали участь в опитуванні, помістила в цей діапазон (від семи до 10) і Україну: тільки в Канаді таких респондентів виявилося лише 35%, а в інших країнах – понад 40%, із максимальним показником (48%) у поляків.
Опитування провела американська компанія Schoen Cooperman Research у грудні 2021-го – січні 2022 року на замовлення Ялтинської європейської стратегії та Фонду Віктора Пінчука. Дослідження проводили в шести державах – США, Канаді, Великобританії, Німеччині, Франції та Польщі.
Опитування в кожній країні проводили методом особистого інтерв'ю у двох групах – "звичайне населення" (репрезентативна вибірка дорослого населення чисельністю 600 осіб) та "професіонали" (по 185 осіб у кожній країні). До "професіоналів" віднесли представників сфери технологій, бізнесу, послуг/консалтингу, фінансів, охорони здоров'я, юриспруденції, медіа/розваг, які мають вищу освіту та перебувають у власній країні у верхній чверті або третині за величиною свого річного доходу.