Кількість звернень щодо домашнього насильства в Україні зросла із 68 тис. за перше півріччя минулого року до 101 тис. цього року – МВС G

Павліченко: Більше від домашнього насильства страждають жінки
Фото: mvs.gov.ua

Кількість звернень українців до Національної поліції щодо домашнього насильства зростає не тільки тому, що таких виявів стало більше, але й тому, що зросла обізнаність населення про способи захисту, розповіла в коментарі виданню "ГОРДОН" заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко.

Українці стають нетерпимішими до домашнього насильства й усе частіше звертаються в поліцію. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" розповіла заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко.

"Для МВС і Нацполіції протидія домашньому насильству є одним із головних напрямів діяльності. В умовах карантину ця тема стала ще актуальнішою, тому що в сім'ях оголилися проблеми, які раніше не були такими очевидними. Більшість викликів, які надходять на гарячу лінію 102, припадає на вихідні, святкові та передсвяткові дні. Ми проводимо широку інформаційну кампанію, і це впливає на зростання кількості викликів. Люди почали більше розпізнавати види насильства, розуміти, що це питання в Україні врегульовано законом, є адміністративно-кримінальна відповідальність і кривдника можна за домашнє насильство покарати", – повідомила співрозмовниця.

За її словами, кількість звернень значно зросла.

"Домашнє насильство буває чотирьох видів: фізичне, економічне, сексуальне і психологічне. Варто розуміти, що допомогу постраждалим від домашнього насильства також надають соціальні служби, служби психологічної підтримки, гарячі лінії. Наша статистика може відрізнятися. І це нормально, адже в поліцію звертаються у критичніших ситуаціях. Протягом шести місяців 2019 року в Нацполіції зареєстрували 68 тис. заяв і повідомлень про домашнє насильство. Упродовж аналогічного періоду 2020 року ми маємо понад 101 тис. таких заяв і повідомлень", – пояснила Павліченко.

Вона розповіла, що кількість обмежувальних приписів, виданих людям, які виявили агресію, зросла в 16 разів.

"Поліцейські, які виїжджають на місце подій, насамперед зупиняють насильство, спілкуються з постраждалою стороною, оцінюють її стан і ризики, складають заборонний припис на агресора та адміністративні матеріали, які надалі передають у суд. Таких адміністративних матеріалів протягом шести місяців минулого року було 1400, а цього року впродовж такого самого періоду – більше ніж 23 тис., тобто в 16 разів зросла частота видавання приписів. Для захисту жертви насильства на місці події поліція ухвалює терміновий обмежувальний припис до 10 діб. А є ще обмежувальний припис (на контакт агресора із жертвою), який ухвалює суд. Він може діяти від одного до шести місяців, а потім його можуть продовжувати на такий самий термін за потреби", – пояснила заступниця міністра.

Вона зазначила, що найчастіше від домашнього насильства страждають жінки, але також фіксують і звернення від чоловіків.

"Наше законодавство передбачає коло суб'єктів, які можуть страждати від домашнього насильства. Це особи, які мають родинні зв'язки з агресором: дружина або чоловік, діти, бабусі, дідусі, сестри і брати, зокрема двоюрідні. Більше від насильства все ж страждають жінки. Ця тенденція властива не тільки нашому суспільству, її фіксують і в інших країнах світу. Але також звертаються в поліцію і чоловіки, які постраждали від насильства", – сказала співрозмовниця.

Вона підкреслила, що для запобігання домашньому насильству правоохоронні органи спільно із громадськими організаціями активізують інформаційну кампанію.

"7 серпня ми презентували освітній серіал, який опублікували на освітній платформі "Дія", його спрямовано на поліпшення інформованості населення, на формування нетерпимості до вияву будь-яких форм насильства. Серіал складається з п'яти серій. Після кожної з них є короткий тест. Усі, хто пройде тест, на завершення отримають сертифікат – це один зі складників нашої інформаційної кампанії. Раніше ми презентували чат-бот у месенджерах Telegram і Viber. Також у нас є окрема вкладка на сайті Національної поліції, де постійно оновлюють інформацію про домашнє насильство", – резюмувала Павліченко.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш на початку квітня виступив із заявою про те, що кількість випадків домашнього насильства в усьому світі "зросла в рази" у зв'язку з пандемією коронавірусу. "Багатьох жінок і дівчаток небезпека підстерігає там, де вони мають почуватися в цілковитій безпеці: у власному домі", – підкреслив Гутерріш і закликав владу всіх країн до запобігання насильству проти жінок.

Протягом перших півтора місяця карантину в Україні на гарячі лінії Фонду ООН у сфері народонаселення надійшло на 78% більше звернень, ніж було до карантину. Організація також повідомила, що з 1 квітня до 12 травня фахівці мобільних бригад надали 4077 консультацій, причому більшість – чоловіками (63% від загальної кількості).

У грудні 2017 року Верховна Рада ввела в Україні кримінальну відповідальність за домашнє насильство. Закон набув чинності за рік після опублікування. Згідно із законом, особам, які вчинили домашнє насильство, можуть заборонити перебувати і проживати з потерпілим, наближатися до нього на певну відстань, телефонувати або контактувати через третіх осіб. Домашнє насильство карають громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, арештом на строк до шести місяців, обмеженням волі до п'яти років або позбавленням волі до двох років.