Затриманий під ОПУ під час акції на підтримку Стерненка – ветеран АТО/ООС
Затриманий увечері 20 березня під Офісом президента України учасник акції протесту на підтримку одеського активіста Сергія Стерненка – український ветеран АТО/ООС і засновник видавництва "Дім Химер" Владислав Стафійчук (Влад Сордо). Інформацію про це опублікували у Twitter в акаунті "випускайтеЗмія (лїр)".
"Ви не до кінця усвідомлюєте розмах. Влад Сорд, окрім того, що ветеран, – засновник єдиного українського видавництва, яке видає виключно українських авторів, – "Дім Химер", – зазначили у твіті.
hromadske раніше повідомило, що затриманий поліцією – Владислав Стафійчук. Друг Стерненка Роман Ратушний заявив, що Стафійчук був "мирним учасником акції".
Сордо – ветеран АТО/ООС, боєць 93-ї окремої механізованої бригади з позивним Змій, співзасновник і художній редактор видавництва "Дім Химер". Про це йдеться на його сторінці у Facebook.
Затримання Сордо підтвердили на сторінці видавництва у Facebook. Дружина видавця Вікторія Гранецька виїхала до Києва.
"Так, це Змій на відео розбиває дві шибки у дверях [будівлі ОПУ]. Так, це було необов'язково. Проте вчорашній протест – протест проти свавілля поліції і мовчання влади", – зазначили в пості.
Нацполіція України 20 березня повідомила, що під час мітингу правоохоронці "затримали одного з найагресивніших учасників".
"Це уродженець Вінниччини 1995 року народження, який раніше притягувався до кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами) Кримінального кодексу України", – зазначили в релізі.
Поліція відкрила кримінальне провадження за ч. 4 ст. 296 (хуліганство) ККУ. Санкція статті передбачає до семи років позбавлення волі.
У Києві 20 березня під будівлею ОПУ відбулася акція на підтримку Стерненка. У Telegram активіста повідомляли, що на акції затримали одну людину.
Заступник міністра МВС Антон Геращенко заявив, що у провокаторів був план щодо кровопролиття, але поліція не допустила цього. Також, за словами заступника глави МВС, зацікавленою особою у провокаціях під ОП є Порошенко. В "Європейській солідарності" заявили, що це дезінформація.
Стерненка 23 лютого 2021 року визнали винним у справі про викрадення ексдепутата Комінтернівської райради Одеської області Сергія Щербича. Його засудили до семи років і трьох місяців в'язниці з арештом половини всього майна. Такий самий строк дістав і інший фігурант справи Руслан Демчук. Обох заарештували в залі суду.
Справу, в якій фігурує Стерненко, розслідували із 2015 року. Його і Демчука заарештовували, але згодом випускали під заставу.
Стерненко заперечує причетність до інциденту. Активіст писав у Facebook 17 лютого 2021 року, що єдиний доказ у справі – свідчення Щербича. За даними прокуратури, у справі фігурують також протоколи огляду місця події та судові експертизи. Захист Стерненка наполягав, що їх проводили із численними порушеннями. Зокрема, до ситуації та обставин події слідчі залучили свідка, імені якого не назвали і не викликали на слухання в суді, будинок Стерненка обшукували без присутності адвоката, а експертизу шумового пістолета, за словами адвокатів, провели некоректно, писав "Бабель".
Після рішення суду і взяття Стерненка під варту в кількох містах України провели акції протесту, зокрема в Одесі, Житомирі та Києві під Офісом президента. На Банковій протести закінчилися сутичками із правоохоронцями. Поліція затримала 17 учасників протесту, щонайменше сімох людей було травмовано. Опіки очей дістали 27 поліцейських і нацгвардійців. 27 лютого в Києві знову провели мітинг на підтримку активіста.