Зеленський у зверненні до народу Ізраїлю: Українці зробили свій вибір: 80 років тому рятували євреїв. Тепер такий вибір є й у вас
"Українська та єврейська громади завжди були і, я впевнений, будуть дуже переплетеними, дуже близькими. Завжди житимуть поряд і відчуватимуть разом і радість, і біль. Тому хочу нагадати вам слова однієї киянки, яку ви дуже добре знаєте, слова Голди Меїр. Вони дуже відомі, їх усі чули, напевно, кожен єврей та багато українців... І точно не менше росіян чули ці слова: "Ми хочемо жити. Наші сусіди хочуть бачити нас мертвими. Це залишає не дуже багато простору для компромісу", – сказав президент.
Він заявив, що дата повномасштабного вторгнення РФ в Україну – 24 лютого – двічі увійшла в історію як трагічна.
"24 лютого 1920 року була заснована Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини – партія, яка забрала мільйони життів, знищила цілі країни, намагалася вбити народи. Через 102 роки, 24 лютого, був відданий злочинний наказ про початок повномасштабного вторгнення російських військ в Україну. Вторгнення, яке забрало вже тисячі життів, мільйони людей залишило без дому, зробило їх вигнанцями... Наші люди зараз розкидані світом, вони шукають безпеку, шукають, як лишитись у мирі, як колись шукали і ви", – сказав він.
Зеленський наголосив, що відбулося саме вторгнення РФ в Україну, а не "військова операція", як це подають у Москві.
"Це масштабна і підла війна, направлена на знищення нашого народу, знищення наших дітей, наших сімей, нашої держави, наших міст, громад, нашої культури й усього, що робить українців українцями. Усього того, що російські війська зараз руйнують. Свідомо, на очах усього світу. Саме тому я маю право на цю паралель і це порівняння нашої історії й вашої історії. Нашої війни за своє виживання і Другої світової війни. Послухайте, що каже Кремль. Там звучать навіть терміни, які звучали тоді. І це трагедія. Коли нацистська партія йшла Європою і хотіла знищити все і всіх, хотіла підкорити народи і не залишити від нас, від вас нічого – навіть імені і сліду. Вони називали це "остаточним рішенням єврейського питання". Ви пам'ятаєте це і ніколи не забудете. Але почуйте, що зараз звучить у Москві, як там знову кажуть ці слова. "Остаточне рішення", але вже по відношенню до нас, "українського питання". Це прозвучало відкрито. Це трагедія", – сказав президент.
Він наголосив, що про це в РФ говорили відкрито і це публікували в російській пресі.
"Москва так і говорить: без війни проти нас вони не змогли б забезпечити остаточне рішення нібито для своєї безпеки. Так само, як це говорили 80 років тому", – сказав глава держави.
Він нагадав про удари російських ракет по Бабиному Яру в Києві, а також по Умані Черкаської області, куди щороку з'їжджаються тисячі прочан-хасидів.
"Я впевнений, що кожне слово мого звернення відгукується у ваших серцях болем, бо ви відчуваєте, про що я говорю. Але чи можете ви пояснити, чому ми досі звертаємося до всього світу, до багатьох країн про допомогу? До вас звертаємося про допомогу, навіть про елементарні візи. Що це? Байдужість, розрахунок або посередництво без обрання сторони? Я залишу вам вибір відповіді на це питання. Я зауважу лише одне: байдужість убиває, розрахунки часто помилкові, а посередництво може бути між державами. Але не між добром і злом... Кожен в Ізраїлі знає, що ваша протиракетна оборона – вона найкраща. Вона потужна. Кожен знає, що ваша зброя – сильна. Кожен знає, що ви молодці. Ви вмієте відстоювати свої державні інтереси, інтереси свого народу", – сказав він.
Зеленський наголосив, що Ізраїль може допомогти захистити "наше життя, життя українців, життя українських євреїв".
"Можна довго запитувати, чому ми не можемо отримати від вас зброю. Або чому Ізраїль не ввів потужні санкції проти Росії, чому не тисне на російський бізнес. Але відповідь усе одно обиратиме вам, шановні брати і сестри. І вам із цією відповіддю потім жити, народе Ізраїлю. Українці зробили свій вибір: 80 років тому рятували євреїв. І тому серед нас є Праведники народів світу. Народе Ізраїлю! Тепер і у вас є такий вибір", – сказав він.
Контекст:
Ізраїль 13 березня встановив нові правила в'їзду до країни для українців – тепер для цього потрібно одержати електронний дозвіл від МВС країни.
Окрім того, встановлено квоту для 5 тис. громадян України, які зможуть в'їхати у країну. В українському посольстві зазначили, що частину цієї квоти Ізраїль уже прийняв.
Водночас є пріоритетні категорії осіб, які можуть в'їхати у країну: це родичі ізраїльтян, нові репатріанти та особи, які мають єврейське коріння.
Глава МВС Ізраїлю Аєлет Шакед уточнювала 13 березня на пресконференції, що на родичів громадян Ізраїлю введена квота на в'їзд не поширюється, повідомляло NEWSru.co.il. "Ті, хто має родича в Ізраїлі, і цей родич гарантує, що гості перебуватимуть протягом місяця-двох у нього, вони зможуть в'їхати до Ізраїлю без урахування встановленої квоти", – заявила Шакед. Вона наголосила, що Ізраїль, як і раніше, вважає своїм головним завданням приймання євреїв і тих, хто має право на репатріацію.
Київ вважає нові правила в'їзду українців до Ізраїлю, спрямовані на обмеження приймання українців, недружнім кроком, який потребує негайного виправлення, заявив глава Офісу президента України Андрій Єрмак.
85 відомих українських євреїв звернулися до уряду та Кнесету Ізраїлю із закликом скасувати квотування кількості біженців з України та додаткові процедури, що ускладнюють в'їзд українців.