"Я тут у полоні". Російський мільярдер Фрідман поскаржився, що через санкції не може оплачувати прибирання будинку в Лондоні й полетіти в іншу країну
Видання нагадало, що Фрідман розбагатів на банківській справі та енергетиці до приходу Путіна до влади в Росії, батьки бізнесмена – громадяни України, і вони до останнього часу жили у Львові. У день вторгнення Фрідман був у Москві, але одразу повернувся до Лондона, засудив війну Росії проти України, однак утримався від прямої критики Путіна. Тепер бізнесмен вважає, що приїжджати у РФ йому небезпечно.
Фрідман розповів, що має два місяці, щоб оскаржити санкції ЄС. У нього є ізраїльський паспорт, але поїхати до Ізраїлю він не може, тому що там у нього немає нерухомості, а тепер немає доступу до грошей, щоб її купити. "Я тут у полоні", – заявив Фрідман.
В інтерв'ю автору Forbes Стефані Бейкер він заявив, що не може вплинути на президента Росії, і якщо західні країни, які застосували санкції до представників великого російського бізнесу, вважають, що ці заходи допоможуть зупинити війну, то вони "нічого не розуміють у тому, як влаштована Росія. І це є небезпечним для майбутнього".
Forbes пише, що Фрідман опинився у дивному становищі олігарха практично без готівки. 15 березня Великобританія ввела санкції проти нього, і останню робочу банківську картку бізнесмена в цій країні було заморожено. Тепер він має подавати заявку владі на кожну витрату грошей, і, ймовірно, місячний ліміт допустимих витрат становитиме приблизно 2500 фунтів стерлінгів (орієнтовно $3300 тис.), зазначає автор матеріалу.
Фрідман заявив, що поки не розуміє, як йому оплачувати звичні витрати, наприклад, прибирання будинку. "Може, мені самому прибирати в будинку. Це нормально. Коли я був студентом, я жив у маленькій кімнаті гуртожитку ще з чотирма людьми, але 35 років по тому це несподівано", – цитує Forbes бізнесмена.
Війна Росії проти України. Головне
Журналістка додала, що Фрідман не порівнює своїх "бід" із трагедією України.
"Моя проблема – дійсно ніщо порівняно з їхніми проблемами", – сказав він в інтерв'ю. Бізнесмен повідомив, що квартира його батьків у Львові стала тимчасовою домівкою для 15 переселенців.
Видання наголошує, що санкції проти російських олігархів та їхніх бізнесів виявилися "неточною" зброєю, оскільки, наприклад, у США Фрідман не під санкціями, у Штатах і ЄС його банк опинився під незначними обмеженнями. Інший бізнесмен Алішер Усманов втратив через санкції доступ до своєї яхти та літака, але ліцензії його компаній у США продовжено і вони можуть продовжувати бізнес. А російський "Газпромбанк" взагалі практично не постраждав – мабуть, через його головну роль у торгівлі газом у Європі, припускає Forbes.
Журналістка пише, що Великобританія ввела санкції проти Фрідмана за кілька днів після її зустрічі з ним.
"Цього разу він телефонує мені без будь-якої очевидної причини, окрім як сказати, що справи погіршуються. Він звучить розгублено. "Я не знаю, як жити, – каже він мені. – Я не знаю. Я справді не знаю", – закінчує автор матеріал про російського бізнесмена.
Контекст:
Фрідман народився у Львові 1964 року, у нього два громадянства – РФ та Ізраїлю. Статки Фрідмана в останньому рейтингу Forbes оцінювали в $15,5 млрд, він посідав 11-й рядок у рейтингу найбагатших росіян.
Бізнесмен із партнерами володіє одним із найбільших банків Росії – "Альфа-банком" і часткою в українському операторі мобільного зв'язку "Київстар". "Альфа-банк Україна" входить до десятка найбільших банків України, ця фінансова установа – частина групи ABH Holdings S.A. зі штаб-квартирою в Люксембурзі.
28 лютого Євросоюз ввів санкції проти деяких російських бізнесменів, зокрема Фрідмана.
В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону мільярдер, колишній російський банкір, колишній друг президента РФ Володимира Путіна Сергій Пугачов назвав Фрідмана серед людей, які фінансували Путіна, "нашпиговували грошима та іншим, аби зберегтися".
Лист Фрідмана із засудженням російської агресії було розіслано співробітникам інвестиційного холдингу LetterOne 25 лютого, наступного дня після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. "Це мій приватний лист співробітникам компанії LetterOne. На жаль, він став публічним, чого я не припускав. Це те, що я написав своїм співробітникам у Лондоні", – пояснив згодом бізнесмен.