Житель Авдіївки: Якби чиновники не брехали і влітку чесно сказали, що газу не буде, люди склали б печі або купили котли. А тепер замерзаємо
Новий газопровід, який мав забезпечити газом Авдіївку і ще сім населених пунктів Донецької області, облгаз не хоче приймати в експлуатацію, повідомив у коментарі виданню "ГОРДОН" голова громадської ради Авдіївки Вадим Янковський.
Прифронтова Авдіївка Донецької області залишається без газу. Напередодні чергового похолодання люди не знають, чи витрачати гроші на придбання твердого палива, розповів у коментарі виданню "ГОРДОН" голова громадської ради Авдіївки Вадим Янковський.
"Мені щодня телефонують десятки людей зі старої частини Авдіївки, цікавляться, коли ж буде газ. А я вже не знаю, що відповідати. 30 січня з'їздив у міськгаз. Газопровід зроблено, але є недопрацювання, тому його не хочуть приймати в експлуатацію. Підрядник вмовляє взяти як є, щоб уже навесні, коли потеплішає, усе доробити. Тривають розбірки. І нехай би вони дискутували далі. Але чому в цей час ми маємо замерзати? Був би липень, не страшно. Але на вулиці лютий", – розповів Янковський.
За словами активіста, прийом об'єкта гальмує "Донецькоблгаз".
"Я сьогодні зустрічався з головою військово-цивільної адміністрації Авдіївки Павлом Малихіним. Він розповів, що газопровід готовий. Дрібні недопрацювання практично повністю усунено. Залишилося тільки газопровід присипати землею. Завершити ці роботи можна тільки навесні. "Донецькоблгаз" постійно знаходить причини не підписувати договору, стверджує, що треба затвердити договір на раді акціонерів. Контролери нашого міськгазу уникають людей. Одна працівниця розповіла, що боїться відвідувачів. Старі люди запитують, чи купувати їм вугілля, оскільки запаси закінчуються. Каже: "Скажу бабусі, купуй вугілля, а потім дадуть газ, старенька мене прокляне, що свої останні копійки на вугілля витратила. Скажу, не купуй, – вона замерзне". Споживачі щодня обривають телефони, а начальники як води в рот набрали", – розповів Янковський.
Він зазначив, що тарифи на електроенергію перерахували не всім жителям Авдіївки, які змушені використовувати електрообігрівачі.
"Ми бачили повідомлення голови Донецької облдержадміністрації Павла Жебрівського та голови ВЦА Малихіна. Але в реальності все не так райдужно, як вони кажуть. Перерахунок тарифу за електроенергію одержали тільки жителі п'ятиповерхівки на Соборній, 73 та двоповерхівок на вулиці Першотравневій. Усім іншим жителям будинків старої частини з газовим опаленням (а їх далеко не 83, як відзвітували чиновники) доводиться платити за електроенергію за звичайним тарифом. На обігрів і приготування їжі на місяць іде 2–4 тис. кіловат. Це значні суми", – підкреслив Янковський.
[MULTIMEDIA]
[/MULTIMEDIA][MULTIMEDIA_DESCRIPTION]Відповідь голови військово-цивільной адміністрації Авдіївки Павла Малихіна на запит видання "ГОРДОН"[/MULTIMEDIA_DESCRIPTION]
"Ми пройшли по домівках у приватному секторі, дізналися, кому надали допомогу. Дійсно, безкоштовні дрова привозили. І зараз їх можна замовити, але попередньо треба сплатити 350–400 грн за доставку. А привозять здебільшого тополі, які швидко згоряють у печі і дають мало тепла. Тому люди не дуже активно користуються такою допомогою. Ті, у кого є печі, воліють топити дешевим вугіллям – від нього багато кіптяви і не так багато тепла, як від антрациту, але воно краще від дров", – розповів співрозмовник.
Активіст зазначив, що напруга в електромережах у місті постійно падає через масове використання електроплит та електрообігрівачів.
"Якби влітку чиновники не брехали і чесно сказали, що газу не буде, багато людей печі склали або твердопаливні котли купили, щоб обігрівати будинки. Треба розуміти, що це чималих грошей коштує (найдешевший котел 20 тис. грн), а його ще треба встановити і закупити паливо. І оскільки всі чекали включення газу, вирішили не витрачати грошей даремно. А тепер замерзають. Напруга в мережі постійно знижується, тому що всі використовують електроплитки для приготування їжі та обігрівачі. Але навіть із трьома обігрівачами в будинку температура не піднімається вище від 12°. Добре, зараз невеликий мороз. А що люди будуть робити наступного тижня, коли серйозно похолодає?" – підсумував Янковський.
Газопровід, яким подавали газ в Авдіївку і ще сім прилеглих населених пунктів, було пошкоджено 7 червня 2017 року внаслідок обстрілу. Ремонтних робіт улітку не проводили у зв'язку з відсутністю гарантій безпеки для фахівців, повідомила прес-служба Держслужби з надзвичайних ситуацій.
Через відсутність газопостачання в місті було оголошено надзвичайну ситуацію. З настанням холодів гуманітарна ситуація погіршилася, тому що більшу частину приватних будинків підключено до систем газового опалення.
Наприкінці листопада кореспондент видання "ГОРДОН" побував в Авдіївці. Уже тоді температура в будинках не перевищувала +6°, а для використання електричних обігрівачів не вистачало напруги в мережі. Тоді ж у коментарі виданню заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука повідомив, що роботи з будівництва газопроводу завершують, і на останній нараді було озвучено дату закінчення робіт – 15 грудня.
16 грудня під час робочої поїздки в Донецьку область міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Геннадій Зубко заявив, що "до кінця року має бути завершено добудову газопроводу до Авдіївки від селища Очеретине".
20 грудня в коментарі виданню "ГОРДОН" Тука повідомив, що підключення Авдіївки до газопостачання очікують до кінця поточного року: "Затримка виключно через технологічні процеси".
Однак подання газу не відновили. І точної дати підключення житлових будинків до газопостачання чиновники не озвучують.
22 грудня в ефірі підсумкової програми "Народ проти" Наталії Влащенко на телеканалі ZIK, відповідаючи на запитання головного редактора видання "ГОРДОН" Олесі Бацман, Тука заявив: "24 грудня заплановано відкриття газорозподільної станції в Авдіївці, і газ піде".
13 січня голова Донецької облдержадміністрації Павло Жебрівський заявив, що будівництво газопроводу в Авдіївку завершено і почалися випробування: "Газопровід повністю готовий до початку випробувань".