Російським спортсменам можуть заборонити виступати навіть під нейтральним прапором – глава РУСАДА
За словами глави Російського антидопінгового агентства Юрія Гануса, через повторні порушення Росією антидопінгових правил низка країн виступає за повне позбавлення російських спортсменів права виступати на міжнародних змаганнях.
Через допінг російські спортсмени можуть утратити право виступати на міжнародних змаганнях. Про це глава Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) Юрій Ганус заявив "Радио Свобода" в інтерв'ю, опублікованому 3 січня.
Його запитали, що загрожує Росії та її спортсменам у разі, якщо вони програють спортивний арбітраж щодо усунення Всесвітнім антидопінговим агентством (ВАДА).
"Сам запуск цієї судової процедури дає можливості для третіх осіб увійти у процес із вимогою посилення санкцій. До цього моменту вони не мали жодної можливості це зробити, тому що не були сторонами справи. А всі, хто професійно займається цією темою, знають, що ціла низка країн виступила за повне позбавлення російських спортсменів права брати участь в Олімпіадах та інших міжнародних змаганнях", – сказав Ганус.
Його запитали: "Навіть під нейтральним прапором?" – і глава РУСАДА відповів: "Так, саме так!"
"Вони посилаються на те, що фактично стався рецидив. Така практика (виступ під нейтральним прапором. – "ГОРДОН") була на зимовій Олімпіаді у Пхьончхані. Тепер же, як я читав у міжнародній пресі, кажуть, що росіяни не зробили жодних висновків", – пояснив Ганус.
За його словами, на останніх міжнародних конференціях, у яких він брав участь, "російський спорт уже фактично йшов до виходу із кризи".
"Усі бачили, що базу передали, що триває робота, що РУСАДА дуже ефективне, що на кінець 2019 року виявлено 202 порушення... тобто показники божевільні! А виходить, що ні, нічого такого", – заявив Ганус.
Росія виявилася причетною до допінгових скандалів після підміни результатів досліджень спортсменів із РФ під час зимової Олімпіади в Сочі у 2014 році.
Восени 2015 року, після доповіді незалежної комісії ВАДА на чолі з Річардом Маклареном про масове вживання допінгу в російському спорті, було зупинено статус РУСАДА і припинено роботу Московської антидопінгової лабораторії.
Комісія Макларена навела подробиці державної підтримки допінгу в Росії. Зокрема, ішлося про підміну допінг-проб чемпіонів та призерів Олімпіади 2014.
У 2017 році ВАДА ухвалило рекомендацію про невідповідність РУСАДА кодексу організації.
У грудні 2017 року Міжнародний олімпійський комітет через систематичне порушення антидопінгових правил усунув від участі в зимовій Олімпіад 2018 року у Пхьончхані Національний олімпійський комітет РФ. Російські спортсмени змагалися під олімпійським прапором. Санкції також наклали на Паралімпійський комітет РФ.
РУСАДА не визнавало висновків комісії Макларена. Проте у 2018 році російська сторона пішла на поступки і надала ВАДА доступ до допінг-проб, опечатаних у московській лабораторії.
20 вересня 2018 року виконавчий комітет ВАДА проголосував за відновлення повноважень РУСАДА.
13 березня 2019 року ВАДА зняло дискваліфікацію з РУСАДА за умови, що міжнародні експерти дістануть доступ до системи управління лабораторною інформацією московської лабораторії.
У квітні ВАДА повідомило, що його експерти отримали 2262 допінг-проби російських спортсменів, які зберігали в московській лабораторії.
2 липня пресслужба ВАДА інформувала, що агентство підозрює 298 російських спортсменів у порушенні антидопінгових правил.
У вересні ЗМІ повідомляли, що росіяни, перш ніж передати дані у ВАДА, підробляли їх, намагаючись приховати системне вживання допінгу російськими спортсменами.
9 грудня виконком Всесвітнього антидопінгового агентства через порушення антидопінгових правил на чотири роки усунув Росію від міжнародних змагань, зокрема від Олімпіади 2020 року в Токіо.
РУСАДА повідомило про незгоду з таким рішенням.