ВАДА виявило сліди маніпуляцій у 145 допінг-пробах із Росії
Всесвітнє антидопінгове агентство підозрювало 298 російських спортсменів у порушенні антидопінгових правил. 145 записів про їхні допінг-проби з бази даних Московської антидопінгової лабораторії змінили або видалили, заявив керівник відділу розслідувань агентства Ґюнтер Юнґер.
Всесвітнє антидопінгове агентство (ВАДА) виявило маніпуляції зі 145 із 298 записів про підозрілі допінг-проби з бази даних Московської антидопінгової лабораторії. Про це голова відділу розслідувань ВАДА Ґюнтер Юнґер розповів у інтерв'ю газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung, опублікованому 29 січня.
Дані в записах про ці 145 проб змінили або видалили. Фахівці агентства встановили, які файли виправляли і коли, але їм не вдалося відновити всі видалені відомості, сказав Юнґер.
За його словами, у низці випадків невідомі особи умисно переставляли в базі рік узяття проби, а потім вносили виправлення в записи.
ВАДА проведе повну перевірку всіх 298 підозрілих випадків, запевнив голова відділу розслідувань.
Восени 2015 року, після доповіді незалежної комісії ВАДА на чолі з Річардом Маклареном про масове вживання допінгу в російському спорті, припинили статус Російського антидопінгового агентства (РУСАДА) і роботу Московської антидопінгової лабораторії.
Комісія Макларена навела подробиці державної підтримки допінгу в Росії. Зокрема, ішлося про підміну допінг-проб чемпіонів та призерів Олімпіади 2014 року в Сочі.
У 2017 році ВАДА ухвалило рекомендацію про невідповідність РУСАДА кодексу організації.
У грудні 2017 року Міжнародний олімпійський комітет через систематичне порушення антидопінгових правил усунув від участі в зимовій Олімпіаді у 2018 році в Пхьончхані Національний олімпійський комітет РФ. Російські спортсмени змагалися під олімпійським прапором. Санкцій також зазнав Параолімпійський комітет РФ.
РУСАДА не визнавало висновків комісії Макларена. Проте у 2018 році російська сторона пішла на поступки і надала ВАДА доступ до допінг-проб, опечатаних у московській лабораторії.
20 вересня 2018 року виконавчий комітет ВАДА проголосував за поновлення повноважень РУСАДА.
13 березня 2019 року ВАДА зняло дискваліфікацію з РУСАДА за умови, що міжнародним експертам нададуть доступ до системи управління лабораторною інформацією московської лабораторії.
У квітні ВАДА повідомило, що його експерти отримали 2262 допінг-проби російських спортсменів, які зберігалися в московській лабораторії.
2 липня пресслужба ВАДА інформувала, що агентство підозрює 298 російських спортсменів у порушенні антидопінгових правил.
У вересні ЗМІ повідомляли, що росіяни, перш ніж передати дані в ВАДА, підробляли їх, намагаючись приховати системне вживання допінгу російськими спортсменами.
9 грудня виконком Всесвітнього антидопінгового агентства через порушення антидопінгових правил на чотири роки усунув Росію від міжнародних змагань, зокрема від Олімпіади 2020 року в Токіо. Російське антидопінгове агентство того самого дня позбавили статусу відповідності Всесвітньому антидопінговому кодексу за маніпуляцію даними про допінг-проби, роботу московської лабораторії знову зупинили.