"Пропозиція – прибрати УЄФА". "Піар-успіх України". Реакція соцмереж на рішення УЄФА прибрати напис "Героям слава!" з форми збірної України G

Користувачі Facebook запропонували багато альтернативних дизайнів футболки збірної України
Фото: Олександр Тодорчук / Facebook

10 червня стало відомо, що УЄФА зобов'язав Україну прибрати з форми футбольної збірної, раніше схваленої для виступу на чемпіонаті Європи 2020, напис "Героям слава!", який розташовано на внутрішньому боці екіпірування. В організації визнали, що поєднання цієї фрази з написом "Слава Україні!" – "виключно політичне за своєю природою, має історичний і мілітаристський підтекст". "ГОРДОН" зібрав реакцію українців у соцмережах на це рішення.

"Це – офіційне вітання української армії. Ми своє і своїх не здаємо. Це завжди було нашим гаслом. І не державі, яка веде агресивну війну проти України, скасовувати нашу славу. Хоч Росія лише мріє "скасувати" Україну", – написав п'ятий президент України, лідер "Європейської солідарності" Петро Порошенко. Він також оновив аватарку, поставивши рамку зі стилізованим фрагментом форми.

"УЄФА постійно виступає за футбол поза політикою. Але своїм рішенням заборонити нашій збірній використовувати гасло "Слава Україні! Героям слава!" він робить навпаки", – заявив експрем'єр-міністр України, ексспікер Верховної Ради Володимир Гройсман.

"УЄФА вимагає вилучити з футболок українських футболістів напис "Героям слава!" начебто через "мілітаризм" гасла. Найбільший абсурд у тому, що рішення ухвалене на догоду Росії, мілітаризм якої бачить увесь світ і яка сім років веде криваву війну проти України", – написав експрем'єр-міністр України Арсеній Яценюк. Він підкреслив, що за всі воєнні злочини Росію мають позбавити участі в міжнародних футбольних чемпіонатах.

"Розчаровують дії УЄФА, спочатку в організації відповіли, що форма збірної не порушує її правил та вже затвердили екіпіровку, а після обурення РФ різко змінили своє рішення. Чому так?!" – написав нардеп від "Слуги народу" Андрій Богданець.

"Сказати, що це викликало в мене обурення, це не сказати нічого! По-перше, напис знаходиться на внутрішній стороні футболки і його не видно. По-друге, чому на вимогу країни-агресора й окупанта ми маємо прибирати ці важливі для нас слова, що були заздалегідь узгоджені із Союзом європейських футбольних асоціацій? УЄФА раптом почав вважати цей напис політично вмотивованим? А раніше, до галасу з московських боліт, вони його таким не вважали? А виконання гімну держави не є політично вмотивованим актом? Цей наочний прогин УЄФА під Росію не додає поваги до них", – написав муфтій, глава Українського центру ісламознавчих досліджень Саїд Ісмагілов.

"Вимагають прибрати офіційне привітання Збройних сил України. Щоб не дратувати Росію. Ще кращий спосіб не дратувати Росію – прибрати Збройні сили України. Чи, може, просто – Україну?" – зазначив нардеп від "Європейської солідарності", колишній директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Він також запропонував влаштувати флешмоб на сторінці чемпіонату – залишити там багато коментарів про те, що йдеться не про політичне чи нацистське гасло, як Росія намагається переконати УЄФА, а про частину історичного девізу.

"Вибачте, але..." – написав блогер Дмитро Коваленко та додав картинку, де на місці гасла на футболці – інший відомий слоган: "Путін – х...йло". Нардеп від "Голосу" Ярослав Юрчишин запропонував надіслати її на затвердження в УЄФА.

Удосконалити футболку запропонував і політолог Віктор Таран. "Після заборони УЄФА слогана "Героям слава!" дизайнери розробили альтернативне гасло. Путін – ла-ла-ла!" – написав він.

Ще кілька варіантів дизайну запропонував засновник руху UAnimals Олександр Тодорчук.

Переробити гасло на "Слава нації – смерть ворогам!" запропонувала радниця з комунікацій при Міністерстві закордонних справ Євгенія Слівко. "Може, їм тоді сподобається", – припустила вона.

"Дивно, що ФФУ не змогла чи не захотіла подати до УЄФА контраргументів... Тобто за анексію Росією чужих територій жодних санкцій із боку міжнародних футбольних організацій не буде. Більше того – навіть як заохочення дозволять агресору проводити Кубок світу. А ось напис на футболці національної команди України, де відсутній будь-який расистський чи нацистський лозунг, є неприйнятним", – написав колишній заступник голови ЦВК Андрій Магера.

"УЄФА вимагає прибрати гасло "Героям слава" з футбольної форми українців. Моя пропозиція – прибрати УЄФА", – написала телеведуча Яніна Соколова.

"Коли на те пішло, то напис "Героям слава!", який УЄФА типу не подобається на футболках збірної, далеко не такий мілітаристський, як аналогічний напис росіян "Газпром", – зазначив журналіст і перекладач Олександр Михельсон.

"Футболка дружині куплена, мого розміру вже не було. Але буде! Заборонити вболівальникам її ніхто не зможе!" – підкреслив телеведучий Ігор Кондратюк.

"Так, росіянці порадіють, що прибрали шматочок "Героям слава!" з форми. Але карту з Кримом лишили і "Слава Україні!". Тому в нас 3/4 перемоги..." – написала журналістка Марина Данілюк-Єрмолаєва.

Більшість меседжів, які Україна хотіла спрямувати світу, на футболці залишилася, а що було на комірці всередині, ніхто б і не бачив, вважає інвестиційний банкір Сергій Фурса. "Фактично УЄФА майже не змінив форму. Фактично ми отримали майже все, що хотіли. Але ні. Чомусь усі кричать: "Зрада", – написав він.

Ексголова "Нафтогазу України" Андрій Коболєв вважає, що ця ситуація може стати одним із топових кейсів для нещодавно створеного Центру протидії дезінформації. "СРСР та росіяни витратили багато часу та ресурсів на "дегуманізацію" українського руху за незалежність. І вони в цих зусиллях досягли серйозних успіхів... Тому, як на мене, кейс очевидний і дуже важливий, хоч і непростий. Його успіх дуже сильно допоміг би "зшити країну", – написав Коболєв.

А журналіст Іван Яковина вважає, що ця ситуація вже зараз – "великий піар-успіх України". Він підкреслив, що УЄФА фактично офіційно визнав Крим частиною України, а Росію – державою-окупантом.

"Тепер цю інформацію обов'язково донесуть до кожного глядача кожної гри за участю України (а може, і Росії), оскільки всі коментатори світу обожнюють розповідати різні байки на стику політики й футболу, коли їм треба чимось заповнити паузи у трансляції. Стратегічна мета російської пропаганди – домогтися "нормалізації" окупації у світовій громадській свідомості – знову дістала серйозну пробоїну", – написав Яковина.