18% українців бачать силовий шлях відновлення миру на Донбасі, 60% за введення миротворців – опитування
70% громадян України згодні на компроміси заради досягнення миру на Донбасі, свідчать дані опитування фонду "Демініціативи" і Центру Разумкова.
70% українців згодні на компроміси заради досягнення миру на Донбасі, проте тільки 18% згодні на будь-які поступки заради миру. Про це свідчать дані опитування, проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва та соціологічною службою Центру Разумкова.
Ще 18% українців бачать силовий шлях відновлення миру на сході України. 52% опитаних заявили, що не всякі компроміси прийнятні. Водночас готовність на компроміси знижується з віддаленням від зони військових дій. На сході України на будь-які компроміси згодні 25% респондентів, а на заході – 10%.
На думку опитаних, найефективнішим способом встановлення миру на Донбасі є міжнародний тиск на Росію (38%) та успішне відновлення нормального життя на підконтрольній Україні території Донбасу (28%).
Із минулого року зменшилася кількість людей, які вважають, що для встановлення миру потрібно припинити фінансування окупованих територій Донбасу (з 20% до 11%), визнати російську мову другою державною (з 11% до 5%) і запровадити федеративний устрій в Україні (з 7,5% до 5%).
До більше ніж 60% зросла підтримка ідеї введення на Донбас міжнародного миротворчого контингенту (25% проти). Тільки на півдні України кількість супротивників уведення миротворців переважає (38% проти, 36% за). Не визначилися щодо цього питання 19% населення (на півдні – 25%).
23% опитаних підтримують повну ізоляцію підконтрольних "ДНР" і "ЛНР" територій, 22% вважають доцільною економічну блокаду зі збереженнях гуманітарних відносин, 22% виступають за дозвіл на торгівлю критично важливими товарами (продовольством і товарами повсякденного вжитку з боку України взамін на антрацитове вугілля з окупованих територій) і максимальною підтримкою гуманітарних зв'язків. 15% респондентів виступають за максимальний розвиток зв'язків із терористичними "республіками".
55% українців хочуть бачити окуповані території Донбасу у складі України на довоєнних умовах. Кожен п'ятий опитаний згоден із можливістю надання цим територіям більшої автономії в складі України і приблизно 9% виступають за самостійне існування цих утворень або приєднання їх до Росії.
Із минулого року зменшилася кількість охочих дати більше прав непідконтрольним територіям. Найбільша підтримка надання автономного права "ЛДНР" – на сході України (28%). Водночас 47% жителів сходу України проти цього.
Дослідження проводили з 9 до 13 червня. Загалом опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком окупованих територій. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.
13 червня 2017 року секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що військові дії на Донбасі переросли формат АТО як за тривалістю, так і за масштабами, у зв'язку з чим необхідно перейти до нового формату захисту України від російської агресії. 14 червня президент України Петро Порошенко підкреслив, що в заяві Турчинова не йшлося про заміну АТО воєнним станом.
12 липня видання "РБК-Україна" опублікувало розроблений РНБО текст законопроекту, яким визнають окремі райони Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими Російською Федерацією.