Аваков опублікував список "червоних ліній" і "відкритих питань" своєї стратегії деокупації Донбасу
За планом міністра внутрішніх справ Арсена Авакова миротворці ООН на Донбасі повинні стати гарантією того, що на кордон із РФ повернуться українські прикордонники.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков 16 липня у Facebook презентував "червоні лінії" у запропонованій ним стратегії деокупації Донбасу "Механізм малих кроків".
"Червоні лінії – принципові положення, які визначають ті інтереси України, щодо яких компроміси неприпустимі, а суперечки недоцільні. Це межі, за які ми, як державники, не можемо виходити", – пояснив глава МВС.
За його словами, не можуть бути предметом дискусії такі положення:
- зміна державного устрою України. Зокрема, не можна ставити питання про перехід до федеративного устрою;
- державний кордон України має бути повністю підконтрольний Державній прикордонній службі впродовж усієї лінії. Миротворці ООН можуть бути тільки гарантією забезпечення такого контролю і відсутності провокацій із боку РФ;
- жителі деокупованих територій Донбасу є громадянами України, які перебувають у сфері юрисдикції української юстиції і підпорядковуються законам України;
- повернення окупованих територій Донбасу без поступок РФ щодо анексованого Криму;
- стратегічне прагнення України стати членом ЄС і НАТО;
- амністію не може бути застосовано до осіб, які вчинили тяжкі злочини, передбачені Кримінальним кодексом України.
Також Аваков розмістив список "відкритих питань" – положень, за якими "необхідно визначити міру припустимого для українського суспільства компромісу:
- визначення "особливого статусу" деокупованих територій Донецької та Луганської областей: термін дії статусу, перехідні тимчасові адміністрації, програма стимулювання регіональних інвестиційних програм та податкові канікули для бізнесу;
- тимчасовий/постійний статус російської мови як регіональної;
- виплата заборгованості за пенсіями та регресами, реструктуризація виплат із комунальної заборгованості та податків, соціальні пільги для інвалідів, які втратили здоров'я внаслідок бойових дій (але не для учасників незаконних збройних формувань);
- уведення статусу "жителя території, тимчасово не підконтрольної Україні" – на період до відновлення легітимних українських документів.
7 червня Аваков заявив, що деокупацію Донбасу можна провести без залучення військових, за допомогою поліцейської операції, яка може відбутися найближчим часом. Сам процес деокупації має проходити поступово – завдяки встановленню української влади і проведенню виборів послідовно в кожному звільненому населеному пункті.
20 червня секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов пояснив, що план міністра внутрішніх справ – один із варіантів реалізації мирних ініціатив президента Петра Порошенка.