Дочка Цемаха заявила, що він повернувся на тимчасово окуповану територію Донецької області
Марія Левченко-Цемах, дочка ексначальника "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимира Цемаха, який фігурує у справі про катастрофу рейсу MH17 у небі над Донбасом у липні 2014 року, заявила, що він дав свідчення "всім сторонам", які хотіли їх одержати, зокрема слідчим із Нідерландів.
Ексначальник "бригади протиповітряної оборони ДНР" Володимир Цемах, який фігурує у справі про катастрофу рейсу MH17 у небі над Донбасом у липні 2014 року, повернувся на тимчасово окуповану територію Донецької області. Про це "Настоящему времени" 12 вересня повідомила його дочка Марія Левченко-Цемах.
На запитання "Які у вас плани далі?" Левченко-Цемах відповіла: "Жити".
Вона також заявила, що Цемах дав свідчення "всім сторонам", які хотіли їх одержати, зокрема слідчим із Нідерландів.
"Усі вже одержали потрібні свідчення, які хотіли одержати, усі країни. Не будемо заважати їм працювати і розбурхувати громадськість", – сказала дочка Цемаха.
Левченко-Цемах стверджує, що її батько у справі MH17 має статус свідка, тому сім'я не має наміру наймати йому адвоката.
"Адвоката ми наймати не будемо. Навіщо нам адвокат, у зв'язку з чим? Адвоката наймають, коли людину в чомусь підозрюють, обвинувачують і вона може бути винною. Батькові наймати адвоката нема чого. Усі, хто хотів, від батька свідчення одержали. Усе, що ми хотіли сказати, ми сказали. Ніхто ні від кого не ховається, приховувати йому нема чого", – додала вона.
Цемаха затримали співробітники Служби безпеки України наприкінці червня в окупованому Сніжному, 4 липня суд у Києві взяв його під варту, а 5 вересня звільнив під особисте зобов'язання.
У розслідувальній групі Bellingcat стверджували, що Цемах був очевидцем подій, пов'язаних із катастрофою малайзійського Boeing. Тоді загинули всі 298 осіб, які перебували на борту, більша частина загиблих була громадянами Нідерландів. За даними Bellingcat, будучи особисто непричетним до запуску ракети, Цемах, імовірно, ховав зенітно-ракетний комплекс "Бук", із якого збили MH17, і спілкувався із членами його екіпажу.
7 вересня між Україною та РФ відбувся обмін утримуваними особами у форматі "35 на 35". Громадянин України Цемах був серед тих, хто вирушив у Росію. 10 вересня дочка Цемаха виклала у соцмережі "ВКонтакте" фотографію з ним і підписала її так: "Ну що, є в житті щастя, є справедливість, є гарні люди! Тепер жити трохи легше. Ура, любі мої! Їдемо додому!".
Після взаємного звільнення утримуваних осіб глава МЗС Нідерландів Стеф Блок заявив, що уряд його країни закликав українську владу не робити Цемаха частиною обміну. Водночас він додав, що слідчі змогли допитати ексбойовика.
Депутатка Європарламенту від Нідерландів Каті Пірі 11 вересня розповіла, що Цемаху в Нідерландах змінили статус у справі про катастрофу MH17 зі свідка на підозрюваного.
Голландська прокуратура повідомила, що влада Нідерландів після обміну звернулася до Росії із проханням видати Цемаха. У посольстві РФ у Нідерландах заявили, що такого звернення не надходило.