Ірина Геращенко: Крим – це Україна! Азовське море теж. Нагадаємо про це у Мінську, де сьогодні відбудеться остання цього року зустріч групи
За словами першого віце-спікера Верховної Ради, українського представника в гуманітарній підгрупі тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Ірини Геращенко, вимоги України залишаються незмінними: визволення всіх українських територій та негайне звільнення заручників.
Україна нагадає на останній 2018 року тристоронній зустрічі контактної групи (ТКГ) у Мінську, що Крим і Азовське море – це Україна. Про це заявила 19 грудня у Facebook перший віце-спікер Верховної Ради, український представник у гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко.
"Крим – це Україна! Азовське море теж. Нагадаємо про це у Мінську, де сьогодні відбудеться остання цього року (загалом – 101) зустріч", – написала Геращенко.
За її словами, вимоги України залишаються незмінними. Це "деокупація Донбасу, Чорного та Азовського морів і Керченської протоки, негайний допуск туди СММ ОБСЄ для здійснення моніторингу, звільнення всіх українських територій, негайне звільнення заручників".
Геращенко підкреслила, що Україна пропонує звільнити утримуваних осіб у форматі 23 політв'язнів-українців, утримуваних Росією, на 23 засуджених в Україні росіян, а також у форматі 66 сепаратистів, засуджених українськими судами, на 19 українців в ОРДЛО. Обмін пропонують провести 27 грудня.
За словами Геращенко, серед вимог України – негайний розпуск незаконних і нелегітимних "органів влади" в окремих районах Донецької і Луганської областей.
Геращенко говорила, що Україна готова до найширшого компромісу в питанні обміну утримуваними особами, проте бойовики не відповідають на пропозиції Києва.
27 грудня 2017 року на Донбасі відбувся останній великий обмін утримуваними особами. Україна обміняла 233 затриманих на 73 українських заручників.
20 травня 2018 року спікер Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца повідомляла, що в Росії з політичних мотивів утримують 24 українців, а в окупованому Криму – понад 40. 25 червня голова Служби безпеки України Василь Грицак заявив, що на Донбасі утримують 113 українських заручників.
25 листопада РФ обстріляла й захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море. Із 24 захоплених у полон українців троє дістали поранення.