Ірина Геращенко про обмін утримуваних українців: Кремль чекатиме старту української виборчої кампанії
Росія може віддати утримуваних у тюрмах РФ та ОРДЛО українців лояльним до Кремля кандидатам, щоб показати, що тільки вони вміють домовлятися з Кремлем і вести прямі переговори з представниками терористичних "ДНР" і "ЛНР". Таку думку висловила перший віце-спікер українського парламенту Ірина Геращенко.
Перший віце-спікер українського парламенту і представник у тристоронній контактній групі Ірина Геращенко заявила, що президент Росії Володимир Путін використовуватиме тему політичних заручників в українській виборчій кампанії. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.
"Путін буде розігрувати цю карту, я не виключаю, перед виборами. Я не виключаю, що питання заручників Росія хоче так само використати і в якихось виборчих кампаніях так чи інакше, можливо, віддавши їх лояльним до Кремля кандидатам, щоб показати, що тільки вони вміють домовлятися з Кремлем, вести прямі переговори з ОРДЛО і т. д. Тобто, на жаль, долі людей використовуються дуже цинічно і брудно для торгу", – написала Геращенко.
За її словами, це "гостро відчувалося" на останній зустрічі в Мінську.
"Ще раз направили лист РФ, цього разу від омбудсвумен Людмили Денісової її візаві Тетяні Москальковій із пропозицією зустрітися на полях Мінська в будь-який зручний для росіян час, щоб реалізувати нарешті високі домовленості президентів [України Петра] Порошенка та [президента Росії Володимира] Путіна щодо гуманітарного обміну візитами та моніторингу умов утримання в'язнів. І ключове – щоб розблокувати процес звільнення", – зазначила віце-спікер.
Вона нагадала, що з березня 2018 року Україна не мала жодної відповіді від РФ на пропозицію передати 36 росіян, також російська сторона відкинула в межах "Мінська" всі пропозиції зі звільнення заручників в ОРДЛО.
"Усе це наводить на думку, що Кремль чекатиме старту української виборчої кампанії і потім спробує грати не лише на темі заручників, але й більш широко – Донбасу, війни та миру. Підштовхуючи до "прямих переговорів" з ОРДЛО та демонструючи прихильність до певних кандидатів і партій, готових розмовляти на умовах Кремля, а не з позиції України", – додала Геращенко.
4 квітня Україна в Мінську заявила про готовність передати РФ 23 росіян в обмін на українських політв'язнів. 18 квітня Геращенко повідомила, що РФ проігнорувала пропозиції України.
16 травня представник РФ у контактній групі Борис Гризлов повідомив, що РФ підтримує обмін утримуваними особами у форматі "157 на 20".
Спікер Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца повідомляла 20 травня, що в Росії утримують із політичних мотивів 24 українців, а в окупованому Криму – понад 40.
2 липня Геращенко озвучила список із 23 росіян. До нього увійшли Віктор Агєєв, Олександр Баранов, Анатолій Бусигін, Олександр Валехідіс, В'ячеслав Висоцький, Руслан Гаджиєв, Валерій Гратов, Владислав Гречин, Олег Доронін, Сергій Єгоров, Валерій Іванов, Ігор Кімаковський, Ольга Коваліс, Василь Кусакін, Владислав Макаров, Євген Мефьодов, Максим Одинцов, Олексій Седіков, Денис Сидоров, Максим Сливка, Павло Черних, Лариса Чубарова та Євген Шаталов.
5 липня Геращенко розповіла, що Україна готова передати РФ ще 13 осіб. У цьому списку – головний редактор "РИА Новости Украина" Кирило Вишинський, екс-депутат Севастопольської міськради Володимир Галичий, колишній "заступник міністра спорту" окупованого Криму Фарух Камалов, бойовик "ЛНР" Юрій Марчуков, колишній "міністр охорони здоров'я" Криму Петро Міхальчевський, "депутат" так званої Євпаторійської міської ради Криму Сергій Осьмінін, учасник "народної оборони" Криму Олександр Сатаров, дезертир Олександр Синичак та інші.
Вона написала Гризлову лист, де запропонувала провести розширене засідання контактної групи в Мінську за участі українського омбудсмена Людмили Денісової та російського уповноваженого із прав людини Тетяни Москалькової для обговорення цієї ініціативи.
25 липня Геращенко сказала, що представники РФ у Мінську знову не відреагували на пропозицію України обміняти 36 росіян на утримуваних у російських тюрмах українців.