Єлісєєв про переговори щодо Донбасу: Зараз ідеться виключно про односторонні кроки української сторони
За словами українського дипломата, колишнього заступника глави Адміністрації Президента України Костянтина Єлісєєва, влада України поки не докладає зусиль до того, щоб змусити Росію встановити всеосяжне і стійке припинення вогню на Донбасі і повернути українській стороні контроль над кордоном.
У переговорному процесі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі поки що йдеться "про односторонні кроки української сторони", заявив в інтерв'ю "Сегодня", опублікованому 17 листопада, український дипломат, колишній заступник глави Адміністрації Президента України Костянтин Єлісєєв.
"Зараз ідеться виключно про односторонні кроки української сторони. Я хотів би запитати, а що Росія зробила, що ми погодилися на сумнозвісну "формулу Штайнмаєра"? Або що Росія зробила з точки зору безпеки, що ми пішли на непопулярне, чутливе так зване розведення. Чому я кажу так зване? Бо слова "розведення" в Мінських домовленостях не існує. Ми підміняємо "Мінськ" "розведенням", кажучи, що це відповідає Мінським домовленостям. У жодному з трьох документів про розведення не йдеться. Йдеться про виведення – виводьте війська", – сказав Єлісєєв.
За його словами, українська сторона "неправильно розставила акценти" в цьому питанні.
"І я вважаю, що нам потрібно тепер чітко ставити питання, особливо перед нашими міжнародними партнерами, про те, щоб вони теж тиснули на Росію, аби вона почала виконувати хоча би базові безпекові умови. Пункт номер один – повне, всеохоплююче і стале припинення вогню, бо продовжують гинути наші герої. А вже далі – виводити російські війська, встановити контроль над неконтрольованою ділянкою кордону, спочатку хоча б силами спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки і співпраці в Європі, надати доступ спостерігачам ОБСЄ до всіх окупованих окремих районів Донецької і Луганської областей. На жаль, поки що жодних зусиль з боку української влади я не бачу, аби змусити Росію до таких кроків", – додав Єлісєєв.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини і Росії. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко говорив, що Україна прагне до проведення нового саміту в середині листопада 2019 року. 30 жовтня заступник голови МЗС Росії Андрій Руденко заявив, що говорити про конкретні дати саміту в нормандському форматі можна буде тільки після верифікації ОБСЄ відведення військ на Донбасі. Президент РФ Володимир Путін стверджував, що до зустрічі в нормандському форматі Росія готова завжди.
1 листопада відведення військ завершилося в Золотому Луганської області. У штабі операції Об'єднаних сил повідомляли, що мирних жителів там захищає Національна гвардія України. 11 листопада розведення військ завершилося в Петрівському Донецької області.
13 листопада прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що в підготовці зустрічі "Нормандської четвірки" з'явилася позитивна динаміка.
Саміт щодо врегулювання конфлікту на Донбасі в нормандському форматі відбудеться 9 грудня у Парижі, повідомила пресслужба президента України Володимира Зеленського. Він обговорив проведення цих переговорів із французьким лідером Еммануелем Макроном. "Президент Франції підкреслив, що Україна виконала всі необхідні умови, щоб саміт у нормандському форматі відбувся", – заявили у пресслужбі глави Української держави.