Єрмак: Ідея консультативної ради щодо Донбасу дала змогу повернути 20 громадян України. Вважаю, це того вартувало
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак наполягає, що ідея створення консультативної ради в межах тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі не є "зрадою", але якщо суспільство не сприйняло ідеї, то від неї вирішили відмовитися.
Керівник Офісу президента Андрій Єрмак в інтерв'ю LB.ua, яке вийшло 17 червня, заявив, що ідея створення консультативної ради в межах тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі (ТКГ) допомогла звільнити утримуваних осіб.
"Протокол про консультативну раду, що тоді, що зараз, не має жодної сили. Але це дало нам змогу здійснити обмін полоненими і повернути 20 наших громадян (обмін утримуваними особами між Україною та бойовиками відбувся 16 квітня. Україна забрала з ОРДЛО 20 осіб, а передала бойовикам 14. – "ГОРДОН"). Я вважаю, що це того вартувало. Я радий, що суспільство уважно стежить за всіма процесами. Ми змогли повернути людей, збадьорити мінський процес і зайняти панівну позицію. Коли суспільство побачить, які люди будуть з'являтися в межах ТКГ, будь-які підозри й натяки на "зраду" розвіються", – переконаний Єрмак.
Він сказав, що не пам'ятає, хто саме був автором ідеї про створення консультативної ради.
"Ідея народилася під час переговорів. По-моєму, час показав, що я не з боязкого десятка. Якби це була моя ідея, я б сказав. Можливо, у процесі розмови хтось сказав про те, що може бути якась рада в межах політичної підгрупи, хтось запропонував назвати її консультативною. Тобто не було одного автора ідеї", – розповів Єрмак.
Він, як і раніше, вважає, що "жодної "зради" в цьому не було, але підкреслив, що без підтримки суспільства "не буде жодних рухів".
За словами Єрмака, рішення про консультативну раду народилося як альтернатива переговорам із так званими представниками угруповань "ДНР" і "ЛНР".
"Щойно почалася моя робота в нормандському форматі, коли президент [Володимир] Зеленський обійняв посаду, а [колишнього президента] Леоніда Кучму призначили главою нашої делегації, ми прочитали Мінські угоди й побачили, що там є положення про погодження трьох законопроєктів із так званими представниками територій. Звичайно, одразу постало запитання: хто такі ці "представники територій"? Ми побачили, що шість років суспільство годували брехнею, що за одним столом з українською делегацією сиділи так звані представники ніким не визнаних квазідержавних утворень "ЛНР/ДНР". Ба більше, у Мінських угодах навіть зафіксовано їхні підписи. За чиєю ініціативою вони там з'явилися – окреме запитання", – сказав Єрмак.
Україна була проти, щоб "представниками територій" вважали "представників ніким не визнаних квазідержавних утворень "ЛНР/ДНР", зазначив керівник Офісу президента. Так з'явилася ідея створити консультативну раду, куди мали увійти "шановані місцеві жителі", не причетні до "невизнаних квазідержавних утворень, які не є терористами, сепаратистами, які не брали участі у воєнних діях і є моральними авторитетами".
"[Але] це не той випадок, коли приходиш до лікаря, а він каже: "Довірся мені, прокинешся, і все буде добре". Занадто дорогу ціну суспільство вже заплатило і далі платить. Я абсолютно нормально ставлюся до критики, до того ж вітаю її. Саме тому було зафіксовано: виносити на схвалення наших партнерів ОБСЄ, на розгляд Німеччини і Франції цей проєкт, не обговоривши його всередині країни, неможливо. А всередині країни це викликало резонанс", – сказав Єрмак.
Водночас він підкреслив, що його підпис і підпис заступника глави адміністрації президента РФ Дмитра Козака під документом про створення консультативної ради не несуть ані юридичної, ані моральної сили.
"Жодної сили вони не мають. Там не стоїть підпис. Там стоїть просто слово "згоден", – сказав Єрмак.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії. На переговорах у Мінську присутні представники бойовиків "ДНР" і "ЛНР". Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти й докази, і вимагає прямого діалогу між Україною та бойовиками.
Президент України Володимир Зеленський говорив, що прямого діалогу з бойовиками не буде.
11 березня 2020 року в Мінську тристороння контактна група з урегулювання конфлікту на Донбасі домовилася про створення так званої консультативної ради. Після засідання українська сторона не уточнила, чим саме вона займатиметься, але РФ і бойовики "ДНР" і "ЛНР" заявили про "майданчик для прямого діалогу між сторонами конфлікту".
13 березня видання ZN.UA опублікувало документ про створення ради. У неї мали ввійти по 10 представників від України і ОРДЛО з правом вирішального голосу, а також по одному представнику від ОБСЄ, Німеччини, Франції та Росії з правом дорадчого голосу. На думку журналістів видання, створення цього органу "зафіксувало б суб'єктність ОРДЛО", а бойовики здобули б право голосу нарівні з Україною, тоді як у РФ був би статус спостерігача нарівні з Німеччиною, Францією та ОБСЄ.
Ідея створення ради викликала критику з боку групи політиків і громадських активістів. 13 березня під Офісом президента відбулася акція протесту. Учасники тримали плакати "Вірус малороса смертельніший за коронавірус", "Не поширюй вірус Кремля", "Ні переговорам із терористами" тощо.
Після скандалу Єрмак заявив, що створення консультативної ради не є кроком до офіційного визнання окупаційної влади не підконтрольних Україні районів Донецької та Луганської областей. Планували, що рада розглядатиме питання з пакета Мінських домовленостей і даватиме рекомендації, "які можуть використати або не використати в роботі політичної підгрупи", пояснив він.
3 червня віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, член української делегації в ТКГ Олексій Резніков заявив, що тему консультативної ради закрито.