Командування ООС запровадило режим "жовтий" у районі операції Об'єднаних сил на Донбасі
Згідно з режимом безпеки "жовтий" на Донбасі, для громадян обмежено в'їзд у район операції Об'єднаних сил, військовим та правоохоронцям надають спеціальні повноваження.
Із 28 жовтня 2019 року в районі проведення операції Об'єднаних сил на Донбасі наказом командувача Об'єднаних сил запроваджено режим безпеки "жовтий", повідомляють 30 жовтня на сторінці штабу ООС у Facebook.
"Перебування та переміщення осіб здійснюється за наявності документів, що посвідчують особу, при цьому здійснюється огляд особистих речей, що при них знаходяться, та транспортних засобів. Військовослужбовці, працівники правоохоронних органів мають на період дії режиму "жовтий" спеціальні повноваження", – ідеться в повідомленні.
Зокрема, військові та правоохоронці мають "право застосовувати в разі крайньої необхідності зброю і спеціальні засоби до осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення чи інші дії, що перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до проведення операції Об’єднаних сил".
Також вони мають право "перевіряти у громадян і посадових осіб документи, що посвідчують особу, а в разі відсутності документів – затримувати їх для встановлення особи; здійснювати особистий огляд громадян, огляд речей, що при них знаходяться, транспортних засобів та речей, які ними перевозяться; входити (проникати) в житлові та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать громадянам, на територію та у приміщення підприємств, установ і організацій; використовувати зі службовою метою засоби зв'язку і транспортні засоби, що належать громадянам (за їхньою згодою)".
"За певних умов обстановки дозволяється: тимчасово обмежувати або забороняти рух транспортних засобів і пішоходів на вулицях та дорогах, не допускати транспортні засоби, громадян на окремі ділянки місцевості та об’єкти, виводити громадян із цих ділянок, відбуксировувати транспортні засоби; використовувати зі службовою метою транспортні засоби, у тому числі спеціальні, що належать підприємствам, установам та організаціям, крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав та міжнародних організацій", – продовжили у штабі ООС.
Для осіб, не залучених до операції Об'єднаних сил, встановлено низку обмежень.
"Установлені такі обмеження: в'їзд (виїзд) до району проведення операції; отримання дозвільних документів, необхідних для в’їзду (перебування) до району проведення операції; допущення представників органів державної влади; зберігання, використання та переміщення зареєстрованої вогнепальної зброї (нарізної воєнних зразків, несучасної стрілецької, спортивної, навчальної, мисливської нарізної і гладкоствольної), бойових припасів до неї, холодної зброї (арбалети, мисливські ножі тощо), нагородної, пневматичної та травматичної зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії та патрони до неї; здійснення польотів безпілотних, легкомоторних літальних апаратів та проведення відео-, кіно- та фотозйомок; використання у транспортних засобах будь-яких радіостанцій; проведення туристичних екскурсій і походів, рибальства та полювання; відвідування лісових масивів, окремих районів місцевості; перелік безпечних автомобільних та залізничних напрямків; обмеження руху транспортних засобів об'їзними шляхами; виконання заходів із забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях", – ідеться в повідомленні.
Штаб ООС переконливо просить громадян дотримуватися цих правил.
21 вересня 2016 року на засіданні тристоронньої контактної групи в Мінську було підписано рамкове рішення про початок розведення сил і засобів на Донбасі на трьох ділянках: у Петрівському Донецької області, Золотому і Станиці Луганській Луганської області. Перше відведення військ у Петрівському відбулося 1 жовтня 2016 року, Золотому – 7 жовтня 2016 року, але пізніше українська армія і російсько-окупаційні війська повернулися на свої позиції у цих районах. Спроби відвести сили та озброєння у районі Станиці Луганської були безрезультатними до 26 червня 2019 року.
1 жовтня 2019 року спецпредставник ОБСЄ у тристоронній контактній групі Мартін Сайдік повідомляв, що за підсумками чергового раунду перемовин сторони домовилися відновити із 7 жовтня розведення сил і засобів у Золотому й Петрівському. Але 7 жовтня розведення не почалося через нещодавні обстріли цих населених пунктів, повідомили у МЗС України.
Основною умовою початку розведення військ є дотримання режиму припинення вогню у цих районах протягом семи днів.
29 жовтня почалося розведення сил і засобів у Золотому Луганської області. Президент України Володимир Зеленський сказав, що процес відбувається спокійно. Після Золотого розведення сил і засобів має відбутися в Петрівському Донецької області. У штабі ООС говорили, що воно може початися 4–5 листопада.