Копка: Відкидаю варіант, що ймовірні санкції проти підприємств, які співпрацюють із РФ, призведуть до чергового переділу власності в Україні G

Копка: Не може вітчизняний виробник прямо або опосередковано сприяти зміцненню безпеки агресора
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Санкції, розроблювані РНБО України з огляду на "вибори" в ОРДЛО, навряд чи призведуть до ліквідації будь-яких українських виробництв чи підприємств, задіяних у реалізації вітчизняних оборонних замовлень, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" колишній український розвідник Петро Копка.

Санкції, розроблювані Радою національної безпеки і оборони України проти керівників і організаторів "виборів" в окремих районах Донецької і Луганської областей, які можуть торкнутися й українських підприємств, не призведуть до переділу власності в країні. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив колишній український розвідник Петро Копка.

"Хотів би підкреслити – я відкидаю варіант, що ймовірні санкції проти підприємств, які співпрацюють із РФ, призведуть до чергового переділу власності в Україні. Я точно не знаю, а спекулювати не звик. Сумніваюся, що в нинішніх умовах "економічної свободи" прозорості кордонів, різноманітності форм міжнародного економічного співробітництва та форм власності хтось може надати вичерпний перелік українських підприємств, "які співпрацюють з оборонним комплексом або зміцнюють оборону і безпеку РФ". Тим паче, що термін "зміцнюють оборону і безпеку РФ" має занадто широке трактування, під яке можуть потрапити виробництва, які мають віддалений стосунок до "оборонки". Тому підготовчу роботу до санкцій необхідно проводити дуже ретельно, щоб не спричиняти непотрібних судових позовів і тривалих розглядів", – зазначив Копка.

За його словами, оборонні підприємства України не стали б відкрито працювати з РФ.

"Щодо суто вітчизняних оборонних підприємств, то вони навряд чи будуть відкрито співпрацювати з Росією. Можливо, через ланцюжок посередників, якщо в основу бізнесу покладено суто вигоду без урахування патріотичної складової та поправки на стан українсько-російських відносин. Виявити такі операції і, особливо, задокументувати можна тільки спеціальними методами. Тому, очевидно, і збирають дані звідусіль", – підкреслив співрозмовник.

Він уважає, що українські підприємства не мають права сприяти зміцненню безпеки країни-агресора.

"Санкції бувають різними. Якого типу санкції – економічні, дисциплінарні, кримінально-правові або якісь інші – мав на увазі секретар РНБО в цьому разі, судити не беруся. Але навряд чи мова може йти про ліквідацію будь-яких виробництв або конкретних підприємств, задіяних у реалізації вітчизняних оборонних замовлень. Думаю, буде застосовано диференційований підхід. З іншого боку, враховуючи стан українсько-російських відносин (нехай навіть без урахування війни), такі превентивні заходи вкрай необхідні. Не може вітчизняний виробник прямо або опосередковано сприяти зміцненню безпеки агресора. Це суперечило б не лише державним інтересам, але й простому здоровому глузду", – резюмував Копка.

15 листопада секретар РНБО Олександр Турчинов заявив про розробку санкцій проти керівників і організаторів "виборів" на окупованій частині Донбасу. Він зазначив, що санкції застосують, зокрема, й проти "широкого спектру українських підприємств, які співпрацюють з оборонним комплексом або зміцнюють оборону і безпеку РФ".

11 листопада на підконтрольних бойовикам територіях Донецької та Луганської областей відбулися "вибори депутатів народних рад і глав республік". Президент України Петро Порошенко назвав ці "вибори" фейковими. У прокуратурі Донецької області нагадали, що причетним до організації виборів на Донбасі загрожує довічне позбавлення волі.

"Вибори" в ОРДЛО розкритикували Євросоюз і США. Представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні заявила, що вони порушують міжнародне право і підривають зобов'язання, взяті в рамках Мінських угод про врегулювання ситуації на Донбасі. Посольство США в Україні зазначило, що вигоду від "бутафорських виборів" в ОРДЛО дістануть тільки прибічники Росії на сході України.

За даними СБУ, жителів окупованих територій заманювали на "вибори" дешевими продуктами – їх продавали біля "виборчих дільниць".

За даними бойовиків, у перегонах перемогли чинні ватажки "ДНР" і "ЛНР" Денис Пушилін і Леонід Пасічник – обидва набрали понад 60% голосів, явка виборців нібито становила приблизно 80%.