Лавров: Влада у Києві говорить, що вона душитиме росіян

Лавров: Ми зацікавлені в тому, щоб Україна була успішною державою з розвиненим народним господарством
Фото: ЕРА

За словами міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова, п'ятий президент України Петро Порошенко ухвалив серію законів, що має "загнати нову адміністрацію в Києві в кут і не випускати її з антиросійського полону".

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив в інтерв'ю РБК, опублікованому 6 червня, що РФ не зможе відмовитися від політики "захисту російськомовних" в Україні.

"Як можна вважати, що ми на Україні ставимо інтереси політики вище за економіку? Зовсім не так. Ми зацікавлені в тому, щоб Україна була успішною державою з розвиненим народним господарством, як було заведено говорити. Але влада в Києві говорить, що вона душитиме росіян, причому не просто говорить, а ухвалює закони – про освіту, про українську як державну мову, скасовує законодавчі акти, що забезпечували права російськомовних та інших національних меншин", – сказав Лавров.

За його словами, ці права закріплено в українській Конституції.

"Захід мовчить щодо законів, ухвалених [п'ятим президентом Петром] Порошенком у період його останньої "судоми" перед тим, як він покинув свій пост. Як і [експрезидент США] Барак Обама перед приходом [президента США] Дональда Трампа, він вирішив "на повну" нашкодити своєму наступникові. Серія законів, яка, мабуть, за розрахунком Порошенка, має загнати нову адміністрацію в Києві в кут і не випускати її з антиросійського полону. Якщо захист російськомовних, російської культури, мови є політикою, то в такому разі ми від цієї політики нікуди подітися не можемо. Так само навряд чи європейці й американці можуть перестати захищати права своїх співвітчизників, які опинилися під загрозою", – продовжив Лавров.

Глава МЗС Росії додав, що в Україні живуть мільйони співвітчизників. "Вони громадяни України, але багато з них – громадяни Росії", – сказав він.

Лавров зазначив, що "їх буде більше", беручи до уваги рішення про спрощений порядок видавання російських паспортів жителям окупованих районів Донецької та Луганської областей.

25 квітня 2019 року Верховна Рада України ухвалила у другому читанні й у цілому законопроект №5670-д про забезпечення функціонування української мови як державної. Закон передбачає, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус передбачає обов'язкове використання української мови по всій країні в органах державної влади й місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.

15 травня документ підписав тодішній президент Петро Порошенко. Закон набуде чинності за два місяці після публікації, деякі його положення почнуть діяти за кілька років.

Після першого туру виборів в Україні президент України Володимир Зеленський говорив, що хоче вивчити громадську думку щодо закону про функціонування української мови як державної. Він зазначив, що в Україні необхідно "давати можливість кожній мові".

Згідно з опитуванням Соціологічної групи "Рейтинг", проведеним у період із 29 травня до 3 червня 2019 року, дві третини респондентів (66%) виступають за єдину українську державну мову в Україні, 21% за надання російській державного статусу, ще 11% – за офіційний статус російської поряд з українською державною.