Марчук про непродовження договору про дружбу з РФ: У Росії є не дуже приємний для України план, як відреагувати на цей хід
Непродовження договору про дружбу між Україною і Росією – неоднозначне, але оптимальне для Києва рішення, заявив представник України у підгрупі з безпеки тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Євген Марчук.
Росія відреагує на вручення ноти про непродовження договору про дружбу України з РФ. Про це заявив журналістам 25 вересня представник України у підгрупі з безпеки тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі Євген Марчук. Його брифінг транслював телеканал "112 Україна".
"У посиланнях на цей так званий великий договір підписані і ратифіковані договори по спільному використанню Азовського моря і Керченської протоки. Ми знаємо, що зараз відбувається там... Із посиланням на цей документ... ідеться про державний українсько-російський кордон", – заявив Марчук.
За його словами, припинення договору про дружбу де-факто – це практично його денонсація.
"Я дуже добре пам'ятаю мою дискусію заради двох слів із [тодішнім президентом Росії] Борисом Миколайовичем Єльциним. Усе вже було готове, два роки з лишком мучилися над цим договором... Дискусія була через два слова: "Сторони підтверджують нерушимість існуючих між ними кордонів". Російська сторона категорично не хотіла цю формулу", – продовжив Марчук.
Він додав, що за фактом Росія порушила цю статтю, анексувавши Крим і почавши війну на Донбасі.
"Ми призупинили дію договору. І що далі?.. Я переконаний, що в Росії точно є якийсь план, як відреагувати на такий хід України. Вони це досить активно вже обговорюють... Я стовідсотково переконаний, що в Росії є план, не дуже приємний для України, як відреагувати на цей хід", – заявив Марчук.
Він зазначив, що, можливо, є якийсь план і в української влади.
"Але що далі буде робитися українською стороною в цьому напрямку, відповіді я не маю. Одним словом, питання неоднозначне... Але в принципі – це оптимальне рішення, тому що робити вигляд, що нічого не відбулося, й Україні ніяк не реагувати на те, що Росія порушила... Це неоднозначне, але оптимальне рішення", – уважає Марчук.
Верховна Рада ратифікувала договір про дружбу, співробітництво і партнерство України з Росією 14 січня 1998 року. Дія документа автоматично продовжується на 10-річні періоди, якщо жодна зі сторін за шість місяців до закінчення строку письмово не виступить проти цього.
28 серпня 2018 року в Києві під час 13-ї наради послів України в іноземних державах президент України Петро Порошенко заявив, що українська сторона готова розірвати договір про дружбу, співпрацю і партнерство з Росією. Президент зазначив, що найближчим часом очікує від Міністерства закордонних справ на необхідний пакет документів для початку цього процесу.
Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав це рішення Києва "безглуздим". Він додав, що наразі відносини між державами в такій ситуації, яку важко ще більше зіпсувати.
18 вересня указ Порошенка про рішення Ради національної безпеки і оборони про припинення договору про дружбу між Україною і РФ набув чинності.
21 вересня Міністерство закордонних справ України поінформувало Російську Федерацію про непродовження договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і РФ.