"Мені сказали, що оточення Путіна хоче поспілкуватися з керівництвом "Правого сектору". Карпюк розповів, навіщо поїхав у РФ у 2014 році
Одного з лідерів УНА-УНСО та заступника голови партії "Правий сектор" Миколу Карпюка затримали в березні 2014 року у Брянській області Росії. За його словами, він їхав у РФ на зустріч з оточенням президента Володимира Путіна. Колишній політв'язень розповів, що таке рішення ухвалили у зв'язку з початком російської агресії щодо України.
Звільнений із російської колонії в межах обміну один із лідерів УНА-УНСО та заступник голови партії "Правий сектор" Микола Карпюк в інтерв'ю "ВВС Україна" розповів, навіщо поїхав у РФ у 2014 році.
"Людина, яку я дуже добре знаю і яка продавала свої товари в Москві, зателефонувала мені 12–13 березня [2014 року]. Вона мені сказала, що близьке оточення [президента РФ Володимира] Путіна зацікавлене поспілкуватися з керівництвом "Правого сектору". Чи варто було цим займатися? А тоді був такий момент, що ось-ось могла початися російська агресія. На кордон було стягнуто 200 тис. російських військ, вони підтягнули техніку. Існувала загроза окупації. Я сказав, що варто спробувати. Я навіть не думав над тим, хто має їхати", – зазначив Карпюк.
За його словами, людина, якій він довіряв, нібито була на зв'язку з тими, хто служив із Путіним.
"Я не скоював жодного злочину в Росії, тому думав: найтяжче, що зі мною там може статися, – мене звідти просто видворять. Я навіть не міг подумати, що там поняття закону є настільки відносним. Що можна взяти людину, навішати на неї будь-які злочини і запроторити до в'язниці", – підкреслив колишній політв'язень.
Його переговори з російським керівництвом мали бути попередніми, після них начебто було заплановано зустріч Путіна й голови "Правого сектору" Дмитра Яроша в одній із європейських країн.
"Із нами вели тоді переговори посли багатьох країн Європи та світу. Ярош безпосередньо вів ці переговори. Для нас було зрозумілим, що якщо весь світ до нас ставиться з таким інтересом, то і в Росії має бути ця зацікавленість", – сказав Карпюк.
Він зазначив, що його затримали на кордоні між Чернігівською і Брянською областями.
"У тюрмі я поставив собі питання, як би я дивився своїм побратимам в очі, якби відмовився від поїздки? Це було б тяжко. Був шанс, а ми його не використали. Але, з іншого боку, моя поїздка була великою глупістю. Потрібно було ознайомитися із внутрішньою ситуацією в Росії", – додав Карпюк.
У травні 2016 року суд у Грозному засудив Карпюка до 22,5 років позбавлення волі за обвинуваченням в участі в Першій чеченській війні в 1995 році на боці чеченських повстанців. Усі обвинувачення він категорично заперечував.
Карпюк повернувся в Україну в межах обміну 7 вересня 2019 року.