Наєв: Був випадок, коли кораблі ВМС України підходили на півтори милі до російського порту в Азовському морі
За словами колишнього командувача операції Об'єднаних сил Сергія Наєва, українські військові створили такі умови, що російські кораблі в Азовському морі не підходять до портів України ближче, ніж до певної лінії.
Дії українських військових в Азовському морі має бути підкріплено потужними засобами вогневого ураження з берега і з неба, заявив у інтерв'ю ТСН, опублікованому 12 травня, екс-командувач операції Об'єднаних сил Сергій Наєв.
"Має бути база для таких дій. І в ООС така база вже є, і вона діє. Навіть був випадок, коли кораблі Військово-морських сил підходили на півтори милі до російського порту [приблизно 2,7 км]", – сказав Наєв.
Журналіст зазначив, що росіяни не повідомляли про такий випадок.
"Вони не очікували і пізно відреагували. Затримка в реагуванні склала дві години, це були кораблі ВМСУ, малі броньовані катери, які діють у складі Об'єднаних сил. Це було в жовтні минулого року поблизу Єйська [Краснодарського краю РФ]. А ми створили такі умови, що російські кораблі ближче певної лінії не підходять. Крім того, російська ФСБ на початку ООС намагалася оглядати наші кораблі, але ми їм цього не дали. Викликалися кораблі прикордонної служби, приймалися інші військові заходи, і ворожі кораблі відходили від наших суден. Було два випадки, коли вони намагалися доглянути українські судна, а після того спроби припинилися. Від початку ООС не було жодного догляду українського судна. Жоден ФСБівець на борт українського корабля не зайшов", – продовжив Наєв.
Він погодився з тим, що є необхідність перебування українських військових моряків у Маріуполі та Бердянську, "якщо є потужна підтримка з берега".
"Нам відомо, що нині розроблені українські корабельні ракети, пускові установки яких розміщуються на березі. Так само, як діє РФ, – їхні кораблі прикривають як із берега, так і з повітря, з тимчасово окупованих ними українських земель. Ми бачили це під час дій у Керченській протоці – всі дії на морі підтримувалися з повітря і землі", – додав екс-командувач ООС.
У 2014 році, одразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.
Із 2014 року урядові сили України проводили на Донбасі антитерористичну операцію. 30 квітня 2018 року АТО офіційно завершилася, замість неї почалася операція Об'єднаних сил. 16 березня 2018 року президент України Петро Порошенко призначив Наєва командувачем Об'єднаних сил. 6 травня 2019 року Порошенко призначив новим командувачем ОС генерал-лейтенанта Олександра Сирського.
У 2018 році Росія посилено оглядала судна в районі Керченської протоки, а після захоплення у листопаді катерів українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь" та буксира "Яни Капу" на певний час повністю заблокувала рух. Українські моряки із захоплених кораблів досі перебувають у російському СІЗО "Лефортово". Їм висунули обвинувачення в незаконному перетинанні кордону РФ. Україна вважає моряків військовополоненими і вимагає відпустити їх.
11 травня 2019 року заступник міністра оборони України з питань європейської інтеграції Анатолій Петренко заявив, що бойові кораблі Російської Федерації блокують морські економічні зони України.
У травні 2019 року радник новообраного президента України Володимира Зеленського з питань безпеки і оборони Іван Апаршин говорив, що українці в Азовському морі не здатні протистояти Росії.