Росія вимагала викреслити із преамбули закону про особливий статус Донбасу згадку про переселенців – Казанський
Російська сторона у тристоронній контактній групі заявила, що 1,5 млн вимушених переселенців з ОРДЛО – "це несуттєве питання", заявив журналіст Денис Казанський, який бере участь у роботі ТКГ.
Під час обговорення закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" (так званий закон про особливий статус Донбасу) у тристоронній контактній групі не вдалося домовитися навіть щодо преамбули документа. Про це у Facebook повідомив журналіст Денис Казанський, який бере участь у роботі ТКГ як представник ОРДЛО.
"Під час обговорення закону про особливий статус Донбасу з російською стороною вкотре не вдалося досягти консенсусу навіть щодо преамбули, не кажучи вже про інші принципові статті, щодо яких навряд чи можливо у принципі домовитися. Наприклад, що стосується території ОРДЛО. На засіданні знову порушували питання Дебальцевого і захоплених в України з порушенням "Мінська" 1700 км&³2;. Російські бойовики, зрозуміло, повертати їх відмовляються. Як у таких умовах можна говорити про виконання Мінських угод, не зрозуміло", – написав він.
За словами Казанського, із преамбули закону російська сторона вимагала викреслити згадку про повернення та реінтеграцію переселенців.
"Тобто РФ та її бойовики практично прямим текстом вимагають викреслити 1,5 млн людей, які виїхали. І зрозуміло чому. Вони бояться самого факту нашого існування, адже ми псуємо їхню пропагандистську картинку. Вони бояться повернення проукраїнськи налаштованого населення, яке із самого початку не визнавало жодних "ЛДНР". Крім того, вони користуються нашим захопленим майном, яке дуже не хочуть повертати. Само собою, ми із цим ніколи не погодимося. І я для того й беру участь у цих переговорах, щоб звучав голос тих людей, яких росіяни і бойовики так ненавидять. Коли ж я вказав, що викреслити переселенців не вдасться і для нас це принциповий момент, представник ОРДЛО від РФ Родіон Мірошник заявив, що 1,5 млн людей – "це несуттєве питання", і їх треба прибрати із преамбули, щоб не було зайвого тексту. Ось таке ставлення до жителів Донбасу в його "захисників", – заявив журналіст.
Він додав, що після кількох засідань ТКГ "уже очевидно, що всіляко гальмує й заводить у глухий кут цей процес саме російська сторона".
"Практично всі пропозиції, які висуває Україна, Росія та її сателіти не приймають і блокують. Преамбула закону про особливий статус – яскравий тому приклад. Як може переконатися кожен, у ній немає якихось гострих і принципових тез. Це абзац тексту із загальним лейтмотивом "за все добре". Але навіть такий текст росіяни блокують, вимагаючи не згадувати переселенців", – підсумував він.
2014 року, відразу після анексії Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі проводять у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини й Росії. На переговорах у Мінську присутні представники бойовиків "ДНР" і "ЛНР".
На засіданні ТКГ 9 червня вперше брали участь переселенці. ОРДО представляють донецькі журналісти Денис Казанський і Сергій Гармаш (2014 року переїхали в Київ); ОРЛО – юрист, голова міжнародної громадської організації "Луганське земляцтво" Вадим Горан. Також для участі в роботі ТКГ від ОРЛО заявлено лікаря Костянтина Лібстера.
Віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков повідомив, що провів співбесіди вже із 60 людьми, які можуть представляти ОРДЛО на мінському переговорному майданчику.