Сайдік про роль РФ у військовому конфлікті на Донбасі: Якщо посередник на одному боці, то він не посередник, а "однобічник"
Колишній спецпредставник ОБСЄ у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Мартін Сайдік заявив, що Росію в Мінських угодах вказано як сторону конфлікту на сході України, однак вона відмовляється вважати себе такою і наполягає на посередницькій ролі.
Росія вважає себе посередником у військовому конфлікті на Донбасі, хоча Мінські угоди підписали представники РФ, України та ОБСЄ – що означає, що Росія є стороною конфлікту. Про це в інтерв'ю виданню "Коммерсантъ" заявив спецпредставник ОБСЄ у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Мартін Сайдік, який пішов зі своєї посади.
"Якщо подивитеся на Мінські угоди, на те, як їх підписано в оригіналі, ви побачите підписи [колишнього глави місії ОБСЄ в контактній групі] Гайді Тальявіні, [експрезидента України] Леоніда Кучми і [колишнього посла РФ в Україні] Михайла Зурабова. Потім пропущено відстань і є [ексватажок "ДНР" Олександр] Захарченко та [ексватажок "ЛНР" Ігор] Плотницький. Чому нагорі Україна і Росія? Вони хіба не сторони конфлікту? Саме тому вони стоять нагорі. І є один посередник – ОБСЄ", – зазначив Сайдік.
Він висловив думку, що Мінські угоди не виконують ні Росія, ні Україна.
Сайдік підкреслив, що Росія відмовляється вважати себе стороною конфлікту, говорить про свою посередницьку роль, однак і відмовляється її виконувати.
"Візьмімо останній закон так званої "ЛНР" про так звані кордони: про те, що державний кордон – це вся область. Чи вважає Росія, що це відповідає Мінським угодам, у яких ідеться про окремі райони Донецької та Луганської областей? Де тут посередництво Росії? Це хіба відповідає Мінським угодам? Ні! Де голос Росії? Посередник іноді зобов'язаний говорити відкрито. Якщо він мовчить, то є припущення, що він згодний. Це тільки один приклад... Посередник не може бути на чиємусь боці. Якщо ви читаєте звіти спеціальної моніторингової місії, то 80–90% відмов у доступі [спостерігачам] припадає на так звані республіки. Де тут посередництво Росії? Якщо хтось посередник, то він має діяти як посередник. А якщо посередник на одному боці, то він не посередник, а "однобічник", – зазначив ексспецпредставник.
На думку Сайдіка, Мінські угоди потрібно продовжувати втілювати в життя.
"На відміну від багатьох і в Україні, і в Росії, і в Європі, я вважаю, що Мінські угоди – гарні угоди. Їх можна втілювати у життя. Але це конфлікт глобального масштабу, у якому є нераціональні елементи, що не дають змоги втілювати угоди. Якийсь особливий статус для Донбасу мав би сенс у складі України. Але поки не бачу готовності та бажання керівників так званих республік бути у складі України", – додав він.
5 вересня 2014 року тристороння контактна група у складі представників України, Росії та ОБСЄ ухвалила 12 пунктів Мінських угод. Під ними поставили свої підписи також тогочасні ватажки бойовиків "ДНР" і "ЛНР".
12 лютого 2015 року уклали другі Мінські угоди. Вони передбачають припинення вогню, відведення важких видів озброєння, моніторинг міжнародних спостерігачів, проведення місцевих виборів відповідно до українського законодавства, амністію учасникам конфлікту, звільнення та обмін полоненими, доступ гуманітарних місій для допомоги нужденним, повернення Україні контролю над кордоном, проведення в Україні конституційної реформи в частині децентралізації. Вимоги повністю поки не виконано. З українського боку документ погодив на той час президент країни Петро Порошенко.
9 грудня 2019 року у Парижі відбувся перший за три роки саміт лідерів "Нормандської четвірки" – України, Франції, Німеччини та Росії – щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Він тривав приблизно вісім годин. Під час переговорів канцлерка Німеччини Ангела Меркель висловила надію на те, що Мінські угоди переглянуть. "Є питання, цей документ (Мінські угоди. – "ГОРДОН") скам'янілий чи його можна змінювати. Адже є певні пропозиції президента Зеленського щодо його зміни. Ми сподіваємося, що цей документ знову стане гнучким і буде оживлений", – заявила вона.
11 грудня представник української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Олексій Резніков сказав, що Україна підготує зміни до Мінських домовленостей до наступного саміту в нормандському форматі.
12 грудня представник РФ у тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Борис Гризлов заявив, що жодних змін у Мінські угоди не вноситимуть.
15 грудня прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що зміни в текстах Мінських угод потрібно писати з "експертами" із "ЛДНР".