Тему обміну утримуваними особами перед Новим роком перебило захоплення моряків у Керченській протоці – волонтер Котенко G

Котенко: Тему утримуваних осіб усе одно будуть порушувати на переговорах
Фото: Anatoliy Kushnir / YouTube

Переговори тристоронньої контактної групи про врегулювання ситуації на Донбасі в Мінську давно перестали бути майданчиком, де вирішують серйозні питання, зокрема і щодо обміну утримуваними особами. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив керівник центру обміну і звільнення заручників "Патріот" Олег Котенко.

Через захоплення Росією українських моряків у Керченській протоці тема обміну утримуваними особами перед Новим роком відійшла на другий план. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив керівник центру обміну і звільнення заручників "Патріот" Олег Котенко.

"До ймовірного обміну 27 грудня готові дві формули. "23 на 23" передбачає обмін росіян, які перебувають у наших тюрмах, на українських політв'язнів у РФ. "66 на 19" – це обмін 66 росіян на наших людей, які залишаються на окупованих територіях. Та сторона визнає, що ці 19 українців дійсно у них. Хоча я вважаю, що так чи інакше вони визнавали факт утримування понад 100 українців. Адже є документальні підтвердження – довідки з в'язниць, довідки з "МДБ" тощо. Так звана омбудсмен "ДНР" щодо цього нічого сказати не може. Буцімто про решту українців вона не знає і тому підтверджує готовність звільнити тільки цих 19 осіб. Дивно, що раніше йшлося про 42 людей, а тепер їх чомусь стало 19. Але потрібно розуміти, що всі ці "омбудсмени" ні на що не впливають – вони повністю залежать від Москви. Якщо Кремль скаже звільнити 100 осіб, "ДНР" це зробить. Скажуть нікого не відпускати – так їхні маріонетки і вчинять", – підкреслив волонтер.

Він зазначив, що навіть у разі досягнення домовленостей між спецпредставником Держдепартаменту США з питань України Куртом Волкером і помічником президента РФ Владиславом Сурковим не буде гарантій обміну утримуваними особами.

"У Мінську представники ОРДЛО навіть не приховують, що не бажають обміну. Єдиний варіант, який вони розглядають, – це формула "всіх на всіх". Тому що хочуть забрати 300 своїх, факт утримування яких ми й не приховуємо, в обмін на 19 наших. А загалом Мінськ давно перестав бути майданчиком, де вирішують серйозні питання. Це стосується й обміну утримуваними особами. Хоч щось ще вирішують нормандський формат і зустрічі Волкера із Сурковим. Але навіть вони не гарантують просування в питанні обміну. Адже на перший план нині виходять переговори щодо наших моряків, захоплених у Керченській протоці. Уся увага – на них. Звичайно, тему утримуваних осіб усе одно будуть порушувати на переговорах. І озвучену формулу вже навряд чи змінять. Але все-таки тему обміну утримуваними особами перед Новим роком перебило захоплення моряків у Керченській протоці", – резюмував Котенко.

Україна на засіданні тристоронньої контактної групи (ТГК) з урегулювання ситуації на Донбасі пропонує два варіанти обміну російських громадян, які причетні до злочинів проти територіальної цілісності України, на українських заручників і політв'язнів. Про це 10 грудня заявив представник України в ТКГ Євген Марчук. Водночас він зазначив, що Росія не погоджується на пропозиції української сторони.

"Сьогодні готовий варіант обміну 27 грудня за формулою "23 на 23" і "66 на 19". Ми це офіційно запропонували на засіданні 4 грудня. Не погоджується Росія. Ми знову будемо вносити цю пропозицію 19 грудня, коли буде 101-й раунд переговорів у Мінську, останній у цьому році", – сказав Марчук.

У червні 2018 року голова Служби безпеки України Василь Грицак заявляв, що на Донбасі утримують 113 українських заручників.

У листопаді представник України в гуманітарній підгрупі ТГК Ірина Геращенко повідомляла, що Київ готовий помилувати кілька десятків сепаратистів в обмін на 20 українців, незаконно утримуваних на окупованому Донбасі.

Останній великий обмін утримуваними особами відбувся наприкінці 2017 року. За даними Генеральної прокуратури, Україна обміняла 233 затриманих на 73 українських заручників.