Ірина Луценко: Звільнення українських моряків як військовополонених та обмін заручників – це два різні процеси

Луценко підкреслила, що Україна та її міжнародні партнери вимагають від РФ негайного звільнення українців
Фото: Ірина Луценко / Facebook

Російська влада на чолі з президентом Володимиром Путіним маніпулюють поняттями щодо звільнення захоплених РФ українських моряків та обміну заручниками, заявила представник президента України у Верховній Раді, нардеп від Блоку Петра Порошенка Ірина Луценко.

Добитися звільнення українських моряків, які є членами екіпажів захоплених Росією у Чорному морі українських військових кораблів, можливо тільки спільним тиском на владу РФ, зокрема, посиленням санкцій. Таку думку 5 грудня висловила представник президента у Верховній Раді, нардеп від Блоку Петра Порошенка Ірина Луценко під час спілкування з журналістами, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"РФ, як завжди, змішує два процеси. Українські моряки, яких захопили російські військові та ФСБ, відповідно до Женевської конвенції 1949 року, є військовополоненими. Вони не мають жодного стосунку до обміну незаконно захоплених українців – журналістів, військових, мирного населення. Це два різні процеси... Президент РФ Володимир Путін маніпулює цими поняттями", – заявила вона.

Луценко підкреслила, що Україна та її міжнародні партнери вимагають від РФ негайного звільнення українців.

"Якщо ми обміняємо моряків, то це означає, що вони не є військовополоненими. Ми і країни НАТО наполягаємо на тому, що українські моряки є військовополоненими. Обмін має відбуватися окремо, а РФ має звільнити наших моряків без будь-яких умов", – додала вона.

25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море. Із 24 захоплених у полон українців троє дістали поранення. Усім 24 українцям ФСБ висунула обвинувачення в незаконному перетині кордону, їх утримують у СІЗО в Москві.

США засудили дії Росії, назвавши їх проявом агресії, Євросоюз висловив стурбованість застосуванням сили з боку РФ. Заяви з вимогою звільнити українських моряків опублікували також НАТО та ОБСЄ.

5 грудня прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі готові обговорити "конкретні пропозиції" щодо обміну українських моряків.

Останній великий обмін утримуваними особами між Україною і РФ відбувся наприкінці 2017 року. За даними Генеральної прокуратури, Україна обміняла 233 затриманих на 73 українських заручників.

У червні 2018 року голова Служби безпеки України Василь Грицак повідомив, що на Донбасі утримують 113 українських заручників.

Станом на серпень, у Росії з політичних мотивів утримували 27 громадян України, поінформували у МЗС України.

4 грудня перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко заявила, що Україна запропонувала провести обмін українських заручників на Донбасі і політв'язнів 27 грудня, але РФ відмовилася.