Клінтон закликала G7 вимагати від Росії негайного звільнення українських моряків
На думку екс-держсекретаря США, колишнього кандидата у президенти Сполучених Штатів Гілларі Клінтон, захоплення українських кораблів і моряків у Керченській протоці – остання спроба Росії контролювати головні райони в Україні й навколо неї.
Колишній державний секретар США, екс-кандидат у президенти Сполучених Штатів Гілларі Клінтон звернулася до країн "Великої сімки" (G7) – Великобританії, Німеччини, Італії, Канади, США, Франції та Японії – із закликом вимагати від Росії негайного звільнення українських моряків, захоплених у районі Керченської протоки. Про це вона написала сьогодні у Twitter.
На її думку, дії РФ грубо порушують угоду, яка дозволяє вільний прохід кораблів у Керченській протоці.
"Захоплення Росією минулого тижня трьох українських кораблів і 24 членів екіпажу в Керченській протоці – суттєва військова ескалація з боку РФ щодо України й остання спроба Росії контролювати головнові райони в Україні та навколо неї", – написала Клінтон.
25 листопада РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських ВМС "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море. Із 24 захоплених у полон українців троє дістали поранення.
ФСБ порушила проти українських військових кримінальну справу за статтею Кримінального кодексу РФ про незаконне перетинання державного кордону. 27-го і 28 листопада "кримські суди" ухвалили рішення взяти під варту українських моряків строком на два місяці.
30 листопада "уповноважений із прав людини" в анексованому Криму Людмила Лубіна заявила, що всіх українських моряків перевезли до Москви. Трьох українців доправили в лікарню СІЗО "Матросская тишина", інших відвезли в СІЗО "Лефортово".
Адвокат Микола Полозов повідомив, що 24 морякам висунули обвинувачення за ч. 3 ст. 322 (незаконне перетинання кордону) Кримінального кодексу Росії.
США засудили дії Росії, назвавши їх виявом агресії, Євросоюз висловив стурбованість застосуванням сили з боку РФ. Заяви з вимогою звільнити українських моряків опублікували також НАТО й ОБСЄ.
Ще 30 листопада міністри закордонних справ країн G7 і верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні "висловили серйозну стурбованість діями Росії" в Чорному морі, а також закликали звільнити українських моряків та утримуватися від перешкоджання законному проходу суден через Керченську протоку.