Вибори на Донбасі відбудуться після виведення військ і за українськими законами – Зеленський
Про проведення місцевих виборів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей можна буде предметно говорити після проведення саміту щодо врегулювання конфлікту на Донбасі в нормандському форматі та досягнення на ньому відповідних домовленостей, заявив президент України Володимир Зеленський.
Місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей відбудуться тільки після виведення окупаційних військ і згідно з українським законодавством. 13 вересня про це на спільному брифінгу з президенткою Естонії Керсті Кальюлайд заявив президент України Володимир Зеленський, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Глава української держави сказав, що зможе предметно коментувати проведення виборів тільки після проведення зустрічі у нормандському форматі та досягнення домовленостей щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.
"Зараз про це зарано говорити, це може бути в нас із вами тільки теоретичний діалог", – сказав Зеленський.
Журналісти запитали, чи передуватиме виборам виведення військ.
"Так. А що, може бути по-іншому? Ми готуємо план нашої розмови [в нормандському форматі], ми зараз узгоджуємо просто дату, і потім наше суспільство дізнається про всі деталі. Спочатку – питання обміну людей, потім – питання розведення військ, потім ми говоримо про розведення військ по всій території – це 400 км, тільки після цього ми можемо говорити про формат виборів на окупованих територіях", – сказав він.
Зеленський підкреслив, що вибори на Донбасі можуть відбутися тільки за українським законодавством.
"Я думаю, що кожен українець уважає, що Донбас – це Україна, то місцеві вибори там повинні бути, але повинні бути за українським законодавством. Усі інші деталі й терміни я не можу з вами зараз обговорювати", – додав він.
Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив сьогодні в кулуарах форуму YES, що українська влада хотіла б провести місцеві вибори в усій країні, зокрема на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у мінському (Україна – Росія – ОБСЄ) і нормандському (Україна – Росія – Німеччина – Франція) форматах. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
26 серпня 2019 року стало відомо, що Франція та Німеччина на саміті G7 домовилися про організацію найближчим часом зустрічі в нормандському форматі.
Канцлерка Німеччини Ангела Меркель повідомила, що зустріч у нормандському форматі планують провести в Парижі. Президент Франції Еммануель Макрон припустив, що переговори відбудуться у вересні.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров висунув як умови зустрічі "Нормандської четвірки" розведення сил і засобів у зоні конфлікту на Донбасі, а також необхідність зафіксувати на папері формулу президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра про порядок організації місцевих виборів у районах, які зараз не контролює українська влада.
12 вересня президент України заявив, що дату зустрічі лідерів країн нормандського формату поки не визначено. Глава держави підкреслив, що рішення щодо "формули Штайнмаєра" та щодо всіх пунктів Мінських угод ухвалюватимуть лідери чотирьох країн.