20 млн тонн за три місяці. У ЄС презентували план, як швидше експортувати українське зерно під час війни
За її словами, план спрямований на створення альтернативних маршрутів та зменшення заторів між кордонами, також він має полегшити доправлення гуманітарної допомоги.
Вторгнення Росії в Україну спровокувало перебої з глобальним постачанням продовольства, оскільки обидві країни є двома найбільшими у світі експортерами пшениці, ячменю та олії. Особливо на це вплинула блокада українських портів, тому що до війни на них припадало 90% експорту зерна та олійних культур, заявила Валеан.
"20 млн тонн зерна мають покинути Україну менше ніж за три місяці, використовуючи інфраструктуру ЄС. Це гігантське завдання, тому важливо координувати й оптимізувати логістичні ланцюжки, прокладати нові маршрути та уникати, наскільки це можливо, вузьких місць", – сказала комісарка ЄС із транспорту.
В обґрунтуванні плану йдеться про те, що на українській стороні кордону в черзі на оформлення зібралися тисячі вагонів та вантажівок. Середній час очікування становить 16 днів, а на деяких кордонах доходить до 30 днів. Ще більше зерна зберігають в елеваторах, готових до експорту. Проблема також у різній ширині колії: українські вагони несумісні з більшою частиною залізничної мережі ЄС, тож товар необхідно перевантажувати.
Щоб усунути ці перешкоди, Єврокомісія закликала країни ЄС скерувати в Україну максимум рухомого складу, водночас на кордоні має бути організовано спеціальні контактні пункти Solidarity Lanes ("універсальний магазин"). Комісія також закликає учасників ринку терміново перекинути мобільні зернонавантажувачі на відповідні прикордонні термінали.
План, поданий Валеан, передбачає розроблення нової угоди про автомобільні перевезення з Україною. Щоб зацікавити транспортних операторів ЄС спрямовувати свої машини в Україну, обговорюють варіанти додаткових фінансових гарантій.
Контекст:
Президент США Джо Байден попереджав 24 березня, що світові загрожує нестача продуктів харчування через війну Росії проти України.
За даними Міністерства аграрної політики, усі базові потреби України в аграрній продукції закриті на кілька років, Україна зараз шукає можливості вивезти призначену для експорту продукцію за кордон в умовах блокування Росією портів.
Директор-виконавець Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі заявив, що війна в Україні може стати причиною зростання світових цін на харчові продукти, що призведе до катастрофічних наслідків для найбідніших верств населення в різних країнах. Він сказав, що від постачання зернових з України дуже залежать Ємен, Сирія, Туніс та Ліван.
Росія намагається вивозити та продавати вкрадені запаси пшениці з тимчасово окупованих територій Харківської, Херсонської та Запорізької областей. 10 травня Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони України поінформувало, що значна частина викрадених з України зернових наразі на суховантажах під російським прапором в акваторії Середземного моря. "Найімовірніша країна призначення вантажу – Сирія. Звідти контрабандою зерно можуть постачати до інших країн Близького Сходу", – ідеться в повідомленні.