30 червня Україна почне експорт електроенергії до ЄС, до кінця року це має принести €1,5 млрд

Україна відновлює експорт в умовах війни
Фото: ЕРА
Європейський оператор енергосистеми ENTSO-E погодив поновлення Україною експорту електроенергії до країн Євросоюзу з 30 червня. Про це компанія повідомила на офіційному сайті, НЕК "Укренерго" у Telegram підтвердила заяву партерів.

16 березня енергосистема України синхронізувалася з європейськими партнерами. 27 червня оператори ENTSO-E визнали, що в "Укренерго" разом із колегами у Румунії, Словаччині та Угорщині виконали всі необхідні технічні передумови для міждержавної торгівлі електроенергією, ідеться у повідомленні.

"Цей важливий крок, менш ніж через чотири місяці після екстреної синхронізації, демонструє рішучу відданість європейських операторів передачі щодо підтримки України у відновленні її енергосистеми", – зазначили в ENTSO-Е.

В "Укренерго" зазначили, що на першому етапі доступна пропускна спроможність міждержавних зв'язків (експорт/імпорт) розподілятиметься лише на добових аукціонах та буде обмежена обсягом до 100 МВт, а також підлягає щоденному аналізу.

Водночас розподілятимуться лише перетини у напрямку Румунії. Перший аукціон відбудеться вже 28 червня, з днем постачання на 30 червня.

У Міністерстві енергетики прогнозують, що Україна заробить до €1,5 млрд на експорті електроенергії до Євросоюзу до кінця 2022 року. Про це радниця міністра енергетики Лана Зеркаль повідомила в інтерв'ю Суспільному.

Контекст:

Україна 24 лютого повністю від'єдналася від енергосистем Росії та Білорусі. Це було заплановане від'єднання, пресслужба "Укренерго" попереджала про перехід української енергосистеми в ізольований режим: його планували як випробування у межах підготовки до синхронізації ОЕС України з енергосистемою континентальної Європи ENTSO-E.

Єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон звернула увагу, що російське вторгнення в Україну почалося саме того дня, коли Україна розпочала тестування роботи енергосистеми в ізольованому режимі, що є першим кроком до підготовки до майбутньої синхронізації з ЄС.