85% українців проти територіальних поступок Росії, навіть якби це дало змогу швидше завершити війну – опитування
85% українців за жодних обставин не готові йти на територіальні поступки Росії. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології, опубліковані 2 січня.
Водночас 8% опитаних вважають, що для якнайшвидшого відновлення миру і збереження незалежності Україна може відмовитися від деяких своїх територій.
6% респондентів було складно відповісти.
"У всіх регіонах України абсолютна більшість населення проти будь-яких територіальних поступок. Навіть серед жителів сходу, який зараз зазнає інтенсивних боїв, 80% проти поступок (готові на поступки – лише 9%), а серед жителів півдня – 82% проти поступок (готові – лише 10%)", – зазначають соціологи.
Опитування проводили із 4-го до 27 грудня серед українців віком від 18 років у всіх регіонах країни, окрім тимчасово окупованих територій. Усього опитано 2005 респондентів методом телефонних інтерв'ю з використанням комп'ютера. Громадян, які виїхали за кордон після 24 лютого, не опитували. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 2,4% для показників, наближених до 50%; 2,1% – для показників, наближених до 25%; 1,5% – для показників, наближених до 10%; 1,1% – для показників, наближених до 5%.
Контекст:
Росія 2014 року окупувала український Крим і розпочала збройний конфлікт на сході України, унаслідок якого було окуповано частину Донецької й Луганської областей.
24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Наразі під окупацією РФ перебувають Крим, частина Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської, Харківської областей і Кінбурнська коса в Миколаївській області.
Президент України Володимир Зеленський напередодні повномасштабної війни і протягом кількох місяців після її початку наполягав на особистій зустрічі із президентом Росії Володимиром Путіним. Однак у Москві відповідали відмовою, вимагали капітуляції України і погодження на умови РФ.
30 вересня Путін у зверненні, присвяченому незаконній анексії українських територій, висунув Україні вимогу припинити вогонь і негайно сісти за стіл перемовин, водночас відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.
У відповідь Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості із РФ, але з нинішнім президентом це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав він.
10 листопада Зеленський уточнив, що все-таки не відкидає переговорів із РФ. Він наголосив, що, "окрім ультиматумів, нічого не чув від чинного президента РФ", але "не зачинив двері".
Аналітики американського Інституту вивчення війни вважають, що Путін використовує заклики до перемовного процесу, щоб "ізолювати" Україну від підтримки партнерів. На думку експертів, Путін хоче використати період припинення вогню, щоб дати своїм військам час для відновлення.
Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.