Американець вісім місяців ховався в Херсоні від росіян, боячись стати мішенню через паспорт

Моралес викладав англійську в Херсоні
Скріншот: Ideal English / YouTube
Американський учитель англійської мови Тімоті Моралес вісім місяців переховувався від російських військових у Херсоні, побоюючись, що його національність зробить його мішенню. Його історію 16 листопада опублікувало видання The New York Times.

У перші дні повномасштабної війни американцеві вдалося відправити свою 10-річну доньку в безпечне місце разом із колишньою дружиною, але сам він не зміг вибратися. За словами Моралеса, він побоювався показувати свій американський паспорт на блокпості росіян.

Чоловік розповів, що протягом двох місяців він не насмілювався виходити за межі двору. Родичі його колишньої дружини-українки приносили йому їжу. Рідко він сам виходив до магазину, де довіряв продавчині через її проукраїнські погляди.

У вересні він вийшов у двір і побачив, як російські солдати спрямовують гвинтівки крізь дротяну сітку воріт. Тоді чоловік кинувся назад усередину, замкнувши за собою двері.

Незабаром прибула пошукова група. Сусід крикнув через двері, що в нього немає іншого вибору, як відкрити. Тоді Моралес і зіткнувся із ФСБ. Він умів говорити російською, але недостатньо добре, щоб справити за місцевого, тому сказав російському офіцерові, що він ірландець на ім'я Тімоті Джозеф, викладає англійську мову в місті й загубив свій паспорт. А коли ФСБ поїхала, чоловік утік на квартиру колишньої дружини і до кінця окупації не повертався.

На другій квартирі Моралесу вдалося відновити викладання англійської онлайн, використовуючи інтернет-з'єднання сусіда для зв'язку зі студентами з України та інших країн.

Чоловік розповів, що сильно непокоївся, коли один з окупантів переселив свою сім'ю у квартиру, покинуту українцями, у будівлі через дорогу, що підвищило ризик того, що його виявлять.

Але згодом Моралес зауважив, що справи в російської армії ставали дедалі гіршими. Солдати стали неохайними і дедалі частіше їздили краденими машинами місцевих жителів, а не військовим транспортом. Вони викрадали дорогі машини й переправляли їх баржами із Херсона, подалі від лінії фронту. Зникнення дорогих награбованих автомобілів, за його словами, "подарувало надію".

Тиждень до звільнення він не мав доступу до новин через вимкнення електрики. А коли побачив машину, що проїжджала повз, з українським прапором, який майорів на антені, то зрозумів, "що росіян більше немає".

Згодом Моралес приєднався до святкування на центральній площі міста. Однак зараз він усе ж таки планує покинути місто.

Контекст:

Наприкінці серпня ЗСУ розпочали наступальні дії, зокрема в Херсонській області. 9 листопада міністр оборони РФ Сергій Шойгу наказав розпочати відведення російських військових із Херсона і з правобережжя Херсонської області.

Президент України Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 11 листопада повідомив, що спецпідрозділи ЗСУ вже зайшли до міста. 12 листопада стало відомо, що в Херсон повернулися українська поліція, військова адміністрація та прокуратура. Зеленський приїжджав до Херсона 14 листопада.

Операція зі звільнення міста тривала від початку вересня, повідомив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.