Американський генерал Годжес закликав світ приготуватися до розпаду Росії

Годжес вважає, що Росія може розпастися внаслідок свого вторгнення в Україну
Фото: EPA

Колишній командувач військ США в Європі, генерал у відставці Бен Годжес прогнозує розпад Росії, каталізатором якого стане розв'язана нею війна в Україні. Генерал в колонці для британського видання The Telegraph, опублікованому 13 вересня, закликав світ починати готуватися до цього процесу заздалегідь, щоб зменшити його геополітичні наслідки.

Генерал вважає, що виявлені під час повномасштабного вторгнення в Україну слабкості президента РФ Володимира Путіна настільки серйозні, що світ може стати свідком початку кінця не лише його режиму, а й самої Росії.

Імпульсом до розвалу країни, каже він, можуть стати "катастрофічні" втрати РФ, тим паче що Україна, це стає очевидним Годжесу, збирається перемогти в цій війні, а Кремль зіштовхнувся з "історичною кризою довіри".

Він додав: є щонайменше три фактори, які можуть призвести до розпаду РФ. Один із них – падіння довіри до російської армії, що традиційно була основою легітимності Кремля. Про це свідчить настрій чоловіків у РФ, які, зазначає Годжес, "уникають вербування".

Наслідком стала непропорційна участь у війні в Україні етнічних меншин із Чечні та інших периферійних регіонів РФ.

Годжес підкреслює, що цю соціальну групу найлегше використовувати як "гарматне м'ясо", але якщо, наприклад, чеченці вирішать розв'язати ще одну війну за незалежність, "Путін не знайде військових ресурсів для боротьби з ними", а відсутність реакції з боку керівництва призведе до низки схожих повстань у Росії.

Другим чинником, що загрожує цілісності РФ, американський генерал називає економічний. Російська економіка через втрату енергетичних ринків, які раніше компенсували відсутність сучасної промисловості в РФ, не зможе підтримувати населення в 144 млн осіб, вважає він. А інтерес у світі до російської зброї, експорт якої теж приносив країні прибуток, зараз зник.

Третій чинник – малонаселеність Росії щодо територій, які має країна. В умовах кризи почуття національної ідентичності в населення РФ з урахуванням цього фактора може швидко погіршитися, пише Годжес.

Крах країни, яка охоплює понад 120 етнічних груп, спочатку може бути поступовим, але може перетворитися на щось неконтрольоване, попереджає він. І якщо світ не підготується до такої можливості, як колись не підготувався до розпаду СРСР, це може створити величезну нестабільність в геополітиці, пише Годжес.

У сукупності ці проблеми становлять дуже серйозний виклик Заходу. Якщо ви зробите це неправильно, ми можемо зіштовхнутися з крахом. Наша

Він резюмує, що нездатність Заходу підготуватися до останнього розпаду Росії майже 30 років тому і, як наслідок внутрішніх проблем у РФ, ймовірно, призвели до президентства Путіна. і Заход не може не може дозволити собі ризик виявитися неготовим вдруге.

Контекст:

Путін оголосив про повномасштабне вторгнення в Україну вранці 24 лютого, сказавши, що це "спецоперація", мета якої – "демілітаризація і денацифікація України".

Опитування "Левада-центру", проведене в Росії наприкінці березня, засвідчило, що воєнну агресію проти України підтримував 81% росіян.

12 липня російська "Медуза" опублікувала результати закритого опитування, проведеного Всеросійським центром вивчення громадської думки на замовлення адміністрації президента РФ. У ньому 57% висловилися за продовження бойових дій в Україні. Думку, що війну треба зупинити, озвучили 30% респондентів, решті 13% опитаних важко відповісти.

23 серпня "Медуза" написала, що в Кремлі усвідомлюють: навіть російські "шанувальники спецоперації" втомилися від війни в Україні, у зв'язку з чим вони починають звертати увагу на інші сфери життя і проблеми. Однак в адміністрації президента РФ поки що вважають, що зможуть "закидати грошима" назріле невдоволення.

За даними "Левада-центру" станом на 1 вересня вже 44% громадян країни-агресора вважають, що Росії і Україні слід розпочати мирні переговори.