Amnesty International показали докази використання касетних бомб у Харкові
"Неодноразові обстріли житлових кварталів Харкова є невибірковими атаками, внаслідок яких загинули та дістали поранення сотні мирних жителів, і як такі є воєнними злочинами", – ідеться у доповіді.
Документ містить інтерв'ю постраждалих і родичів загиблих, а також фотографії з місць обстрілу та уламків, витягнутих медиками з тіл поранених і вбитих.
Дослідники Amnesty заявляють, що вони задокументували сім ударів у різних районах Харкова, де було виявлено оперення та уламки касетних боєприпасів 9Н210 або 9Н235.
Касетні бомби за своєю природою невибіркові, йдеться у звіті Amnesty, ракети випускають десятки суббоєприпасів у повітрі, розкидаючи їх без розбору на великій площі розміром сотні квадратних метрів. Це становить загрозу для цивільного населення упродовж довгого часу після обстрілу.
Донателла Ровера, старша радниця Amnesty International із реагування на кризові ситуації, заявила, що розслідування є "ще одним свідченням повної зневаги до життя мирних жителів".
"Людей убивали у власних домівках і на вулицях, на дитячих майданчиках та цвинтарях, у чергах по гуманітарну допомогу або по продукти та ліки", – повідомила вона у доповіді.
Контекст:
Конвенція ООН щодо касетних боєприпасів, яка набула чинності 2010 року, забороняє використання касетних боєприпасів. Росія, як і США та Китай, не є учасником договору.
Росія, як писали ЗМІ, скидала такі бомби на міста в Сирії, хоча й заперечувала їхнє застосування.
З початку вторгнення зафіксовано використання Росією таких боєприпасів у Харківській, Миколаївській, Дніпропетровській та Донецькій областях.
У травні СБУ перехопила розмову російського окупанта, який підтвердив використання в Україні фосфорних та касетних засобів ураження. Запис опубліковано на Facebook-сторінці спецслужби. "Та всі чекають, коли Володьку (президента РФ Володимира Путіна. – "ГОРДОН") це все за...бе, він війська виведе і "Тополя", нах...й, сюди накидає. А так, бачиш, усе, що міжнародними конвенціями було заборонено: касети, фосфор, – нам усе дозволили, все пускаємо туди", – каже один окупант іншому.