Арестович: Ну де Пригожин, а де директор ФСБ? Пригожин здобуває владу, але якщо ФСБ захоче, він прокинеться, а його голова в тумбочці
Про це Арестович заявив в інтерв'ю головній редакторці видання "ГОРДОН" Олесі Бацман.
Пригожин у РФ є фігурою, яка виконує кілька завдань, зокрема президент РФ Володимир Путін використовує його як "опудало" для Заходу, вважає Арестович.
"Які особисті цілі Пригожина? Думаю, що влада і гроші, як завжди. Яку форму він обрав? Він обрав форму, яка відповідає традиційному російському менталітету. [...] Він робить такий, православний ІДІЛ, умовно кажучи, який славиться чим? Хвилями смертників, абсолютною брутальністю, жорстокістю щодо своїх і чужих. І багатьом поціновувачам сильної руки або дуже сильної руки це страшенно подобається", – заявив він.
Пригожин, як вважає співрозмовник, "абсолютно точно працює на певний тип російський".
"І народ починає замислюватися: "Може, ось вона – нова сила, яка справді здатна нас – таких диких, п'яних, нецивілізованих – таки привести до перемоги? Усе-таки зібрати..." Просто, зрозуміло, усе силою, прямолінійно тощо. Тобто вирішує і медійно-психологічні завдання. Доля його сумна. Він надто пахне мертвечиною. Починаючи з розпилювання сирійського дезертира. Пам'ятаєте, вагнерівці розпиляли під камеру бензопилою? Закінчуючи цим "кувалдингом" та іншим. І коли він відіграє свою роль, Пригожина не буде в тому чи іншому варіанті. Зрозуміло, що він не стане жодним лідером Росії. Відомо, що колектив олігархів чи силовиків поставить на ньому крапку дуже швидко", – продовжив він.
На думку Арестовича, поки Пригожин "потрібен" і "сподівається бути дуже корисним Путіну й частині інших силовиків, фактично заробляє собі життя та безпеку".
Реагуючи на припущення, що засновник ПВК може захопитися владою, Арестович сказав, що в Росії "надто багато олігархів зі своїми приватними арміями, спецслужбами та зв'язками в усьому світі".
"Але хай там олігархи – силовики є, інші силовики. Ну, де Пригожин, а де директор ФСБ, наприклад. Ви ж розумієте, що це абсолютно не ті вагові категорії. За всього пригожинського цього "Вагнера", гонору тощо – якщо ФСБ не захоче, він прокинеться, а його голова в тумбочці. Він, звісно, здобуває владу. І ФСБ складніше з ним. Але складніше лише тому, що Путін поки що дозволяє. От і все", – додав він.
Арестович: Доля Пригожина сумна. Він надто пахне мертвечиною. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
Пригожин народився 1961 року в Ленінграді (зараз – Санкт-Петербург). Як пише "Медуза", 1979 року його засудили до умовного строку за крадіжку, а за два роки він дістав реальний строк за розбій у складі організованої групи, шахрайство й залучення неповнолітніх до проституції. Його засудили до 12 років ув'язнення, з яких дев'ять він провів у колонії (Forbes уточнює, що Пригожина помилували). Після звільнення зайнявся бізнесом. У 1990-х роках відкрив у Санкт-Петербурзі кілька ресторанів. У ЗМІ Пригожина називали "кухарем Путіна", оскільки його компанії обслуговували фуршети найвищих посадовців РФ.
Пригожин із 2016 року перебуває під американськими санкціями через агресію Росії щодо України (у Вашингтоні вважають, що він надає матеріальну підтримку й технологічну допомогу посадовцям РФ). Санкції введено також проти ПВК "Вагнер" та "Агентства интернет-исследований", відомого як "фабрика тролів".
Після початку повномасштабної війни Росії проти України Пригожин особисто зайнявся вербуванням ув'язнених, які відбувають покарання в російських в'язницях, для участі в бойових діях на боці російської армії. Пригожин неодноразово публічно критикував російську армію та генералів. "Багато хто з тих, хто є так званими кадровими [військовими], не навчилися нічого, окрім як підборами клацати, цяцьки носити і гарні доповіді писати", – заявив він у жовтні.
23 листопада, після того, як Європарламент закликав занести ПВК "Вагнер" до списку терористичних організацій, пов'язаний із Пригожиним Telegram-канал поширив відео про надсилання до Європарламенту "закривавленої" кувалди, брендованої ПВК Пригожина. Глава МЗС Естонії у відповідь повідомив: у Міжнародному кримінальному суді на Пригожина чекають кайданки.