"Бачення повинно залишатися баченням". Зеленський закликав не нав'язувати Україні формати досягнення миру з Росією

Мирні ініціативи інших держав мають поєднуватися з українською формулою миру, переконаний Зеленський
Фото: president.gov.ua
Країни, які пропонують свої формати мирного врегулювання розв'язаної Росією війни в Україні, можуть ділитися своїми поглядами на досягнення миру, але не мають чинити тиск і нав'язувати той чи інший формат. Про це президент України Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю суспільним мовникам, які є членами Eurovision News, зокрема "BBC News Україна", яке опубліковано 11 травня.

Президент вважає "абсолютно справедливим", що план дій для досягнення миру, або формулу миру, першою запропонувала саме Україна, тому що "війна тут у нас".

На думку Зеленського, жодна країна у світі не має права тиснути на Україну, тому що війна триває саме на її території.

Він додав, що та чи інша країна, пропонуючи свій мирний план, має консолідувати свої сили, давати консультації Україні, "допомагати, пропонувати будь-що, але не тиснути із цим".

Глава держави вважає, що ніхто не може намагатися змушувати Україну відступити від її цінностей та інтересів і примушувати до рішень, унаслідок яких частину територій доведеться віддати Росії.

Зеленський припускає, що "зараз усі держави будуть пропонувати свій погляд на мир". Він зазначив, що вже було презентовано ініціативи Китаю й Латинської Америки, і висловив упевненість, що Україна побачить ініціативи авторства інших країн, зокрема європейських.

"Напевно побачимо якісь сигнали від країн Сходу, арабських держав", – припустив український лідер.

Він наголосив, що "бачення [мирного процесу] повинно залишатися баченням" і його не можна перетворювати на тиск із боку тієї чи іншої держави.

"І тому всі, хто пропонує свої ініціативи, я вважаю, що із цими ініціативами можна працювати у форматі нашого плану. Я думаю, це абсолютно справедливо", – резюмував Зеленський.

Контекст:

Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Водночас Зеленський в опублікованому 11 вересня 2022 року інтерв'ю CNN сказав, що не бачить можливостей для переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним.

15 листопада 2022 року під час виступу на саміті G20 Зеленський презентував українську формулу миру, у яку входить 10 пунктів. Вона передбачає координацію міжнародних зусиль з установлення ядерної, енергетичної та продовольчої безпеки. Одним із головних положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.

23 квітня 2023 року секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов підтвердив, що Україна не має наміру вести переговори із країною-агресором РФ і потребує збільшення постачань іноземного озброєння. "Не треба нас постійно садити за стіл переговорів, дайте нам достатньо зброї. Зброя – найкращий посередник і єдиний зрозумілий для РФ аргумент спілкування", – наголосив Данілов.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 26 квітня заявив, що Київ готовий лише до тих переговорів, які не призведуть до заморожування конфлікту чи територіальних поступок.

Держсекретар США Ентоні Блінкен в інтерв'ю The Washington Post заявив, що російська влада не готова до серйозних переговорів. За його словами, дипломатичні переговори можуть розпочати тоді, коли Путін ухвалить фундаментальне рішення про це.

В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону прем'єр-міністр України у 2014–2016 роках, лідер партії "Народний фронт" Арсеній Яценюк заявив, що зараз "пішла велика гра, щоб спровокувати Україну, якщо не на підписання третього "Мінська", то на тимчасове зупинення вогню".

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов 11 травня заявив, що у світі активізувалася кампанія, мета якої – посадити Україну за стіл переговорів на умовах РФ. Однак Україна, наголосив він, розмовлятиме про мир лише на своїх умовах.