Байден зіткнувся з тиском демократів, які вимагають передати Україні F-16 і ATACMS – ЗМІ
Як зазначили ЗМІ, члени американського парламенту аргументують це тим, що Росія й далі "щодня несе смерть і руйнування" повітряними атаками.
Також законодавці вважають, що F-16 і ракети великої дальності відіграють головну роль у захисті українців під час будь-якого наступального удару по російських позиціях, ідеться в матеріалі.
Зокрема, за передання Україні винищувачів і ракет виступають конгресмени Демократичної партії Джейсон Кроу, Джаред Голден, сенатори Річард Блументаль, Шелдон Вайтгаус і Марк Келлі. Від республіканців цю ідею підтримує сенатор Ліндсі Грем.
"Поєднання танків, винищувачів і ATACMS допоможе Україні протистояти майбутньому наступу Росії та перейти в наступ як на сході, так і на півдні у спробі ще більше підірвати здатність Росії продовжувати бойові дії в Україні... Давайте дамо українцям усе, що їм потрібно для перемоги, просто зараз", – заявив Грем у листі Байдену в січні, пише видання.
До листа також приєдналися Кроу, Блюменталь і Вайтгаус.
Попри заклики, зазначає видання, Білий дім своєї позиції поки що не змінив.
"Президент Байден сказав, що цього [F-16 для України] наразі не розглядають. Наразі ми зосереджені на можливостях, які, за словами самих українців, їм дійсно знадобляться найближчими тижнями й місяцями", – сказав 24 квітня під час пресконференції, яку опублікував у YouTube Держдеп США, координатор зі стратегічних комунікацій Ради з національної безпеки США Джон Кірбі.
Чиновники з адміністрації президента США зі свого боку наголосили, що військову допомогу наразі зосереджено на засобах протиповітряної оборони та постачанні боєприпасів.
"Ми зосередили ресурси на найпріоритетніших можливостях, а саме на засобах протиповітряної оборони, артилерії та бронетехніці", – сказала помічниця міністра оборони США Селеста Валландер під час слухань комітету Палати представників США зі збройних сил 26 квітня.
Відео засідання опубліковано в YouTube комітету.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу з початку повномасштабної війни, обговорення питання в публічній площині активізувалося протягом останніх місяців. 20 січня президент України Володимир Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні винищувачі F-16 і далекобійні ракети. Кулеба 23 січня заявив, що питання надання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".
Західні партнери в майбутньому погодяться надати Україні бойову авіацію, упевнений міністр оборони України Олексій Резніков. "Ключовий гравець тут усе одно США, а вони дуже прагматичні, вони рахують гроші. І це нормально, це життєздатно... Коли буде підраховано, хто скільки готовий дати й підтримувати на належному рівні, – тоді рішення буде ухвалено", – пояснив міністр.
Наприкінці березня глава Пентагону Ллойд Остін допустив надання Україні винищувачів F-16, але не на поточному етапі війни. За нинішньої ситуації літаки F-16 не змінять ситуації на фронті на користь України, вважає він. Остін додав, що підготовка до передання ЗСУ американських винищувачів F-16 може тривати приблизно 18 місяців.
Голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі, коментуючи питання про винищувачі F-16 для України, зазначив 21 квітня, що США роблять ставку на потужні системи ППО/ПРО, щоб запобігти повітряним атакам Росії.