Bellingcat і The Insider ідентифікували садиста, який катував українського бійця. Він із чеченського "Ахмата"
Російським військовим, який катував, а згодом убив українського військовополоненого, є тувинець на ім'я Очур-Суге Монгуш. Про це йдеться в опублікованому 5 серпня розслідуванні The Insider і Bellingcat.
28 липня у соцмережах з'явилася інформація про знущання окупантів з українського полоненого. Автори стверджували, що українцю відрізали геніталії, а згодом застрелили. Було розміщено також відео знущань.
Розслідувачі Bellingcat і The Insider зазначили, що "головного учасника цих катувань, який красувався в ковбойському капелюсі, вже намагалися знайти різні ЗМІ, але їхні спроби ідентифікації були помилковими".
Для нової спроби ідентифікації взяли зображення як самої людини в капелюсі, так і автомобіля з літерою Z, який потрапив на відео. У підсумку журналісти виявили й інші ролики, на які потрапила потрібна людина.
"Наприклад, 27 червня RT і "РИА Новости" опублікували свої відео, зняті на хімічному заводі "Азот" у Сєвєродонецьку. Об'єкт, на території якого перебували сотні мирних жителів, котрі рятувалися від вторгнення, 25 червня перейшов під контроль російських найманців, зокрема із чеченського батальйону "Ахмат". Коли боєць "Ахмата" з нашивкою у вигляді чеченського прапора на плечі говорить на камеру, на задньому плані можна побачити того самого "ковбоя" в ідентичному капелюсі, який дістає боєприпаси", – ідеться в розслідуванні.
Його автори виявили Монгуша за допомогою пошукових сайтів за обличчям. Потім натрапили на його номер телефону, який залишився в соцмережах через втрату посвідчення водія, і зателефонували "садисту".
"Хоч той і заперечував свою причетність, його свідчення остаточно підтвердили його провину. Він заявив, що нікого не катував і взагалі ніколи не тримав у руках зброї, а просто супроводжував російських журналістів, а відео з його участю просто змонтували. Він також стверджував, що відразу після появи відео йому зателефонували його друзі-журналісти. Він відповів їм, що відео сфабриковане, і вони порадили йому з'явитися у ФСБ і показати листи для відрядження, з яких зрозуміло, коли він приїхав і поїхав. Монгуш стверджує, що у ФСБ його протримали два дні, переконалися, що відео сфабриковане, і потім розповіли, що взагалі-то це відео виклали ЗСУ і воно потрапило до рук українців, коли вони виявили злочинця, який зґвалтував 10-річну дитину. Також Очур-Суге заявив, що такий капелюх, як у нього, є в дуже багатьох людей, а автомобіля, який фігурує на відео з тортурами, він ніколи не бачив. Водночас Монгуш визнав і кілька разів повторив, що на відео, яке опублікували з території заводу "Азот", дійсно він", – пишуть The Insider і Bellingcat.
Розслідувачі зазначають, що версія Монгуша зводиться до такого: "Бійці ЗСУ виявили якесь відео, де якийсь ґвалтівник знущається з українського солдата, а потім навіщось змонтували його так, щоб ґвалтівник був схожий на Монгуша, до того ж з усіма дрібними деталями, включно з візерунками на капелюсі і браслетами. Навіть якщо уявити, що ЗСУ дійсно навіщось хотіли зганьбити невідомого тувинця, незрозуміло, як машина з відео з тортурами з'явилася на відео прокремлівського блогера Ланкастера, адже того відео точно ніхто не монтував".
Також розслідувачі дійшли висновку, що зняті на відео катування українського бійця відбувалися в районі санаторію "Привілля" на березі Північного Дінця в Луганській області. Саме там розміщувалися бойовики чеченського "Ахмата", членом якого є Монгуш.
У розслідуванні вказано кілька випадків, коли Монгуш "відверто збрехав".
"Наприклад, він стверджує, що не має жодного стосунку до батальйону "Ахмат", але присутній на фото з "ахматівцями", зокрема з території Чечні. Він стверджує, що ніколи не тримав у руках зброї, але на своїй сторінці у "ВКонтакте" (тепер видаленої) розміщував фото зі зброєю. Також він стверджував, що приїхав "додому", де йому спокійніше, що його ніхто не знайде, але водночас кілька разів повторив, що зараз перебуває в Москві. Однак у Москві він раніше ніколи не жив – як видно за відкритими даними та базою реєстрації, він жив у Кизилі й Санкт-Петербурзі", – пишуть Bellingcat і The Insider.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
30 липня російське видання Astra опублікувало своє розслідування, згідно з яким з українського бійця знущався Віталій Арошанов 1983 року народження, уродженець Елісти (Калмикія, РФ). Цей висновок журналісти робили на підставі даних, опублікованих радником глави МВС України Антоном Геращенком.
Пізніше групи Molfar та InformNapalm оголосили, що насправді катував і вбивав українця якут Айдос Албан із підрозділу "Ахмат", писав "Диалог.UA".
Контекст:
Катування українського військовополоненого, зафіксовані на відео, розслідують як воєнний злочин.
МЗС України 29 липня розповсюдило заяву, в якій засудило жорстоке поводження російських військових з українськими військовополоненими.
30 липня український омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив, що Україна має інформацію про росіянина, зафіксованого на відео з тортурами українського військовополоненого. Як винагороду за його передання українській владі збирають $100 тис.