Безкровний бліцкриг і Медведчук на чолі України. Financial Times розповіло про нездійснені плани Путіна щодо вторгнення
The Financial Times поговорила із шістьома давніми довіреними особами Путіна, з людьми, які брали участь у воєнних діях Росії, а також із нинішніми і колишніми високопосадовцями на Заході та в Україні, і дізналася про підготовку вторгнення в Україну. Усі співрозмовники говорили на умовах анонімності.
Про плани щодо вторгнення знала лише обмежена кількість наближених до Путіна
За даними видання, одним із небагатьох, хто знав про рішення Путіна вторгнутися в Україну до звернення, був глава МЗС Сергій Лавров.
Після звернення Путіна 24 лютого кілька десятків російських бізнесменів зібралися в Кремлі на зустріч, яку організували напередодні, розповіла людина, яка була на зустрічі. За його словами, присутні були розгублені.
Поки вони чекали, один із бізнесменів простежив, як Лавров покидав чергову зустріч, і почав вимагати від нього пояснень, чому Путін вирішив вторгнутися. Лавров не мав відповіді: посадовці, з якими він мав зустрітися в Кремлі, знали про це менше, ніж він, пише видання.
"Приголомшений олігарх запитав Лаврова, як Путін міг спланувати таке грандіозне вторгнення у такому вузькому колі – настільки, що більшість високопосадовців у Кремлі, економічному кабінеті Росії і її бізнес-еліті навіть не повірили, що це можливо. "У нього три радники, – відповів Лавров. – Іван Грозний, Петро Великий, і Катерина Велика", – пише видання.
Financial Times зазначає, що за путінським планом вторгнення російські війська мали захопити Київ за кілька днів під час "блискучого, порівняно безкровного бліцкригу".
"Ідея ніколи не полягала в тому, щоб сотні тисяч людей загинули. Усе пішло жахливо не так", – каже колишній російський високопосадовець.
Напередодні вторгнення Путін був ізольований і погано поінформований про стан справ
Джерела кажуть, що Путін ще з 2014 року сильно звузив своє найближче оточення. За часів пандемії його ізольованість особливо зросла. Одним з небагатьох, хто проводив із Путіним тривалий час, був його друг, бізнесмен Юрій Ковальчук, який і надихнув його на "місію зі ствердження величі Росії, багато в чому як Петро Великий".
"Він дійсно вірить у все, що говорить про сакральність і про Петра Великого. Він думає, що його пам'ятатимуть, як Петра", – каже колишній високопосадовець.
Financial Times пише, що Путін дедалі більше зациклювався на Україні, оскільки його стосунки з президентом Володимиром Зеленським зіпсувалися. Зокрема, на це вплинуло зменшення впливу кума Путіна Віктора Медведчука, який раніше був посередником між Києвом і Москвою.
"Але коли Путін почав розробляти плани ймовірного вторгнення, Медведчук наполягав на тому, щоб українці зустріли російські війська з розкритими обіймами. Одна частина плану стосувалася Віктора Януковича, колишнього президента, який перебуває у Росії у вигнанні після втечі від революції 2014 проти нього. Він мав виступити з відеозверненням, надавши Медведчуку легітимність і помазавши його на управління Україною за підтримки Росії", – ідеться у статті.
Водночас російський посадовець сказав журналістам, що у Москві скептично ставилися до слів Медведчука.
"Якщо Медведчук каже, що йде дощ, треба визирнути у вікно – буде сонячно. У вас є опитування, у вас є спецслужби – як ви можете робити щось серйозне на підставі того, що говорить Медведчук?" – каже він.
Водночас у неминучості перемоги Росії над Україною Путіна також запевнила ФСБ, пишуть журналісти. Джерело у західній розвідці каже, що ФСБ побудувала цілу систему, яка давала змогу говорити Путіну те, що він хоче почути. Було видано величезні бюджети і корупція була на всіх рівнях.
Відмовити Путіна від війни намагався секретар Ради безпеки Микола Патрушев, який закликав надати дипломатії ще один шанс, пише видання. За словами джерел, наближених до Кремля, Патрушев знав про поганий стан російської армії. Але Путін його не послухав, вважаючи, що він краще поінформований.
У підсумку, як пише видання, мережа Медведчука в Україні взяла російські гроші та втекла, відмовившись приєднуватися до вторгнення.
Також не справдилися і довоєнні прогнози про те, що українська армія розвалиться, які значною мірою ґрунтувалися на припущенні, що російські ВПС швидко встановлять контроль над небом України.
Натомість, на тлі широко поширеного безладу серед загарбників, російська армія збила кілька власних літаків у перші дні вторгнення. У підсумку, за словами двох західних посадовців та одного українського чиновника, у РФ закінчилися пілоти, в яких був досвід бойових дій за участю наземних сил і які готові були літати.
Зараз, коли бліцкриг провалився, Путін усе ще не збирається відступати. Люди, які його знають, заявили Financial Times, що "навіть коли йому стає зрозумілою величезна ціна вторгнення в Україну, Путін більш ніж будь-коли сповнений рішучості довести його до кінця".
"Він [Путін] каже: "Ми платимо величезну ціну, я розумію. Ми недооцінили, наскільки це може бути складно". Але як переконати божевільного? Його мозок зруйнується, якщо він зрозуміє, що це була помилка. Він нікому не довіряє", – сказав російський високопосадовець.
Контекст:
Росія розпочала повномасштабну війну проти України 24 лютого 2022 року. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частину Донецької і Луганської областей.
У квітні 2022 року сили оборони України вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частину Херсонської, Миколаївської і Харківської областей.
Найінтенсивніші бої тривають цієї зими на Донбасі.