Більшість українців категорично не згодна, щоб Україна поступалася своїми територіями в обмін на мир – опитування
Респондентам запропонували три варіанти відповідей на запитання "Наскільки прийнятним чи неприйнятним ви вважаєте кожен із варіантів як ціну за встановлення миру?"
- "Україна повертає територію, підконтрольну їй до 2014 року, включаючи весь Донбас і Крим". Цей варіант прийнятним вважає 89% опитаних (73% – повністю прийнятним, 16% – радше прийнятним), неприйнятним – 7% (4% – радше неприйнятним, 3% – повністю неприйнятним).
- "Україна повертає територію, підконтрольну їй до 2022 року, не включаючи Крим і окремі райони Донецької та Луганської областей". 66% опитаних вважають цей варіант неприйнятним (24% – радше неприйнятним, 42% – повністю неприйнятним), 26% – прийнятним (16% – радше прийнятним, 10% – повністю прийнятним);
- "Україна претендує лише на ту територію, яка підконтрольна їй зараз". 81% респондентів вважають цей варіант неприйнятним (16% – радше неприйнятним, 65% – повністю неприйнятним), 13% – прийнятним (7% – радше прийнятним, 6% – повністю прийнятним).
"Українці демонстративно не зацікавлені віддавати землю за мир. Єдиним прийнятним сценарієм припинення війни для українців є повернення Україною території, яку вона контролювала до 2014 року, що включає весь Донбас та Крим (89%)", – зазначила у пресрелізі пресслужба КМІС.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Опитування проводили 2–11 травня. Методом CATI (телефонне інтерв'ю з використанням комп'ютера) проведено 2500 інтерв'ю.
"Тимчасово окуповані території станом на 23 лютого 2022 року (Автономна Республіка Крим, Севастополь, окуповані райони Донецької та Луганської областей) були виключені з вибірки. Респонденти, які проживають на територіях, окупованих після 24 лютого 2022 року, були опитані (якщо вони відчували себе у достатній безпеці, щоб відповідати на запитання)", – ідеться у повідомленні.
Результати цього опитування треба вважати репрезентативними лише для дорослого населення, яке зараз проживає в Україні та користується мобільними телефонами. Випадкова похибка для національної вибірки не перевищує 2,2%.
Дослідження фінансово підтримали Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Швеція, міністерство закордонних справ Великобританії та міністерство міжнародних справ Канади.
Контекст:
Із 24 лютого 2022 року Росія веде проти України повномасштабну війну.
Наразі російські окупанти контролюють Автономну Республіку Крим, частину Миколаївської, Запорізької, Херсонської, Донецької, Луганської та Харківської областей. Президент України Володимир Зеленський повідомляв 2 червня, що окупанти контролюють майже 20% території України.
Переговори про закінчення війни Україна та Росія вели на рівні делегацій. Відбулося чотири очні раунди (останній – 29 березня у Туреччині). Окрім того, делегації зустрічалися у відеоформаті. Наразі переговорний процес припинено, бо з російської сторони немає конкретики, яку можна було б обговорювати, пояснювали в Офісі президента України.
Президент США Джо Байден 31 травня заявив, що перемовини України з Росією "зайшли у глухий кут" не з вини Києва.
Президент Франції Еммануель Макрон за підсумками зустрічі із Зеленським 16 червня у Києві заявив, що Німеччина та Франція не вимагатимуть, щоб Україна йшла на поступки у переговорах із Росією.