Бізнесмен Кропачов: До мене прийшли люди, афілійовані з майбутньою верхівкою "ДНР", і просили допомогти їм у відділенні від України
Український бізнесмен, засновник групи компаній "Укрдонінвест" Віталій Кропачов заявив у інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що конфлікт на Донбасі готували щонайменше із 2013 року.
Уродженець Тореза Кропачов займався вугільним бізнесом у Донецькій області. На момент початку конфлікту на Донбасі він був депутатом Донецької облради, був членом фракції Партії регіонів. 2020 року журнал НВ та інвестиційна компанія Dragon Capital оцінювали статки бізнесмена в $81 млн (він був на 96-му місці у списку найбагатших українців).
В інтерв'ю Кропачов згадав про зустріч із тодішнім головою Донецької обласної державної адміністрації Андрієм Шишацьким, яка відбулася наприкінці лютого 2014 року.
"3 березня [2014 року] було захоплення обладміністрації [в Донецьку]. Я як депутат облради був у губернатора 26 лютого і говорив йому про те, що наявність не наших людей у місті [Торезі] досить велика. Це була планомірна історія, не було жодної спонтанності. Усі все знали, заздалегідь приїхали. Вони приїхали ще наприкінці [2013] року, подивилися, визначили точки впливу, зокрема, хто в регіоні та місті на що впливає. Це була системна робота", – сказав Кропачов.
За словами бізнесмена, на початку конфлікту до нього приходили представники майбутньої верхівки "ДНР" та розповідали, "що він має когось підтримати".
"Вони розуміли, що мій рейтинг у місті був дуже високим, їм не хотілося створювати собі зайві проблеми в переборюванні людей. Хоча в Торезі реально дуже мало [людей] пішло на голосування [на "референдумі"] і реально [мало] підтримало, якщо брати всі ці мітинги на площах. Це була мізерна кількість. Найбільше там стояло роззяв. Звичайних роззяв, які прийшли подивитися, про що говорять", – сказав бізнесмен.
Гордон уточнив, приходили до нього росіяни чи то були представники місцевого населення.
"Ні [не росіяни], люди, афілійовані з [майбутньою верхівкою "ДНР"], керівництвом, яке було в облраді, коли її захопили. [Що говорили?] Що треба виступити публічно, допомогти їм і сказати: "Відділяймося [від України]. Нам буде легше", – сказав Кропачов.
Він згадав, що намагався вступити в діалог із перемовниками та зрозуміти їхню мотивацію.
"Я їм російською мовою сказав: "Дивіться, у мене кілька запитань. Як ви збираєтеся цей регіон, окремо взятий, відірваний від України, піднімати економічно? Чи є у вас програма?" Вони кажуть: "Ні". Я кажу: "У мене є інше запитання. Ви прийшли до мене вчотирьох. Скажіть, будь ласка, що ви створили у своєму житті? Збудували [будинок], посадили дерево, ще щось? Є якісь програми?" Вони кажуть: "Нічого". – "Тоді про що з вами розмовляти? Ми у різних категоріях, мені з вами складно. Ви не розумієте, куди біжите. Це погано", – переказав розмову бізнесмен.
За його інформацією, згодом ці люди покинули окуповану територію.
"Вони приїхали на територію України, СБУ гарно їх відпрацювала... Їм ставили запитання: "Ви ж найбільше кричали, що треба відділятися?" – "Ми помилялися". Крапка. Вони самі визнають", – розповів Кропачов.
На його думку, більшість жителів Донецької області піддалися на емоції, як ці четверо чоловіків, які до нього приходили.
"Це частково проблема всього Донецького регіону. Чому так сталося? Тому що люди не те що мало освічені... Вони живуть у своєму просторі в Донецькій області. Статистика свідчить, що вони мало куди їздили, тим паче за кордон, переважно в Російську Федерацію... Люди праці – це почесно, але є певні недопрацювання... Це спричинило прокачування [мізків], і ми маємо те, що маємо", – сказав Кропачов.
Інтерв'ю із Кропачовим вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона", трансляція розпочнеться о 18.00
Контекст:
2014 року, одразу після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого.
Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.
Торез, у якому до окупації, за даними Держстату (.zip), жило приблизно 57 тис. осіб, захопили бойовики 2014 року, його досі контролюють незаконні збройні угруповання. 2016 року Верховна Рада перейменувала Торез на Чистякове.